При окисненні невідомого насиченого альдегіду амоніачним розчином аргентум оксиду випало 21,6 г осаду й утворилася карбонова кислота , при кип'ятінні якої з метанолом утворилося 7,04 г відповідного естеру . Втрати під час реакції естерифікації становили 20%. Визначте формулу альдегіду
Ответы
Для вирішення задачі потрібно знати реакції окиснення альдегідів амоніачним розчином аргентум оксиду і естерифікації карбонових кислот з метанолом.
Реакція окиснення альдегідів амоніачним розчином аргентум оксиду:
RCHO + NH3•Ag2O + H2O → RCOOH + 2Ag↓ + 2NH4OH
Реакція естерифікації карбонових кислот з метанолом:
RCOOH + CH3OH ⇌ RCOOCH3 + H2O
Запишемо рівняння реакції окиснення альдегіду і позначимо його формулу як RCHO:
RCHO + NH3•Ag2O + H2O → RCOOH + 2Ag↓ + 2NH4OH
Обчислимо масу RCHO за масою Ag, що відкладається, за формулою Ag = 108 / n, де n - кількість молекул Ag в осаді:
n = m / M = 21,6 / 108 = 0,2 моль Ag
Ag = 108 / n = 540 г/моль
Маса RCHO:
m(RCHO) = 540 г/моль × 2 моль = 1080 г
Далі обчислимо масу естеру, що утворюється під час естерифікації карбонової кислоти, отриманої в результаті окиснення RCHO:
m(естер) = 7,04 г / 0,8 = 8,8 г
(де 0,8 - це коефіцієнт виходу у реакції естерифікації, який відображає втрати при переході кислоти в естер)
Далі обчислимо молекулярну масу естеру, який утворився:
M(естер) = m(естер) / n = 8,8 г / 74 г/моль = 0,119 моль
Для отримання молекулярної маси альдегіду, знайдемо його кількість моль з рівняння реакції окиснення і зв'яжемо з кількістю моль естеру:
1 моль RCHO → 1 моль RCOOH → 1 моль естеру
Отже, к