Предмет: История, автор: angelikagluhova15

Чи уявляла собі українська інтелігенція та козацька старшина суспільний устрій
без панів? Що її обурювало?

Ответы

Автор ответа: sergeu12022009s14
1

Ответ:

Українська інтелігенція та козацька старшина в період козацької доби (16-17 ст.) уявляли собі суспільний устрій, що базується на принципах демократії та рівності. Вони обурювалися пануванням польської шляхти в західній Україні та московських царів на сході, які намагалися встановити твердий контроль над українським народом. Вони бачили у панах та царях лише ворогів національного визволення та незалежності. Водночас, козаки та українська інтелігенція прагнули до самоврядування та формування національної держави з українськими козацькими ватагами як базовою одиницею управління та оборони.

Объяснение:

Похожие вопросы
Предмет: История, автор: viksa63
Предмет: История, автор: yulyakorushko
Використовуючи текст Законів Ману класифікуйте статті за видами злочинів; 

Закони Ману (витяги)
Глава І.
31. Задля процвітання світів він (Пуруші) створив із своїх вуст, рук, стегон і ступнів відповідно брахмана, кшатрія, вайшія, шудру.
88. Навчання, вивчення Вед, жертвопринесення для себе і жертвопринесення для інших, подання і отримання милостині він встановив для брахманів,
89.Охорону підданих, подання милостині, жертвопринесення, вивчення Вед і несхильність до мирських утіх він вказав для кшатрія.
90.Випас тварин, а також подання милостині, жертвопринесення, вивчення Вед, торгівлю, лихварство і землеробство - для вайшія.
91.Але тільки одне заняття Владика (Ману) вказав для шудри - смиренне 96. Із живих істот найкращими вважаються одухотворені, серед одухотворених - розумні, серед розумних - люди, серед людей - брахмани.,.
98. Лише народження брахмана - вічне здійснення дхарми (гідності, доброчинності), адже він народжений для дхарми і визначений для ототожнення з Бхармою (Богом -Творцем).
100.Все, що існує в світі - власність брахмана; внаслідок зверхності народження тільки брахман має право на все це.
101.Брахман їсть тільки своє, носить - своє і дає - своє; адже інші люди існують завдяки милості брахмана.
Глава III.
13. Для шудри призначена дружина шудрянка, для вайшьї - шудрянка і своєї варни, для кшатрія - ті обидві і своєї варни, для брахмана - ті три, а також своєї варни,
Глава VII.
65. Армія залежна від військового начальника, контроль над підданими - від армії, скарбниця і країна - від царя, мир і його протилежність - від посла.
95. Хто особисто захоплює колісницю, коня, слона, парасольку, гроші, зерно, тварин, жінок, все інше добро і недорогоцінний метал - це його.
97. Нехай воїни віддадуть кращу частку царю - так сказано у Веді: не захоплене окремо повинно бути царем розподілене між усіма воїнами.
114. Підкореність треба забезпечувати, розташувавши загін воїнів між двома селами, трьома, п'ятьма, а також сотнями сіл.
115.Треба призначити старосту для кожного села, керівника десяти сіл, керівника двадцяти і ста, а також керівника тисячі.
116.Сільський староста нехай сам повідомляє належним чином про злочини, вчинені у селі, керівнику десятьма селами, керівник десятьма - керівнику двадцятьма.
117.Керівник двадцятьма нехай все це повідомляє керівнику сотні, а керівник сотні сіл - особисто керівнику тисячі. 118.Те, що має бути дане царю жителями села щоденно - харчі, питво, паливо і т.д. - нехай збирає сільський староста.
120. За їх діями у селах, а також за приватними справами нехай наглядає особисто сановник царя - вірний і невтомний.
121. У кожному місці треба призначити одного, який думає про всі справи, високоповажного за становищем, грізного на вигляд, що нагадує планету серед зірок.
133. Цар, навіть гинучи, нехай не бере подать із знавця Веди...
137.Нехай цар щорічно змушує простий люд, що живе у країні самостійним промислом, платити те, що називається податком.
138.Цар може змушувати виконувати роботу один день щомісяця ремісників усіх фахів і шудр, що живуть своєю працею.
Глава VIII.
1. Цар, бажаючи розглянути судові справи, нехай з'являється підготовленим у суд разом із брахманами і досвідченими радниками.
9. Але якщо цар не розглядає справи особисто, тоді необхідно призначити вченого брахмана для їх розгляду.
63. У судових справах мають допускатися свідки, гідні довіри, із усіх варн, що знають всю дхарму, яким чуже почуття жадності.
73. За різниці (у свідченнях) свідків цар має віддати перевагу більшості, за рівності -наділеним видатними якостями, при різниці між різними - брахманам.
114.Або треба змусити (звинуваченого) взяти вогонь, пірнути у воду або ж торкнутися голів дружини і синів кожного зокрема.
115.Той, кого палаючий вогонь не обпалює, кого вода піднімає на поверхню і (з ким) незабаром не трапиться нещастя, має вважатися чистим у клятві.