У 2018 році казашська громадянка П., що мешкає в м. Харкові, звернулася до Київського районного м. Харкова із позовом про розірвання шлюбу зі своїм чоловіком К., що мешкає у м. Тараз (Казахстан) і є громадянином Казахстану. Чи виникли у цьому випадку приватноправові відносини з іноземним елементом? На які акти внутрішнього законодавства та міжнародні угоди має посилатися суд, вирішуючи справу?
Ответы
Ответ:
У даному випадку виникли приватноправові відносини з іноземним елементом, оскільки подружжя має різні громадянства та місця проживання в різних державах.
У разі розгляду позову про розірвання шлюбу з іноземним елементом суд має посилатися на національне законодавство, яке містить правила про подібні правові відносини. В Україні це законодавство про шлюб та родинні відносини, передбачене Сімейним кодексом України.
У цьому випадку, як громадянка Казахстану, П. може використовувати Кодекс цивільного закону Казахстану, яким регулюється правовий режим шлюбу, розірвання шлюбу та майнові відносини між подружжям.
Крім того, Україна має ряд міжнародних договорів з Казахстаном, які регулюють правові відносини між громадянами обох держав. Зокрема, це Міжнародна конвенція про цивільні аспекти міжнародного викрадення дітей, Конвенція про захист прав дитини, Європейська конвенція про взаємну допомогу в кримінальних справах, які можуть застосовуватися у випадку розгляду позову з іноземним елементом.
Відповідно, суд у даному випадку має посилатися на Сімейний кодекс України та Кодекс цивільного закону Казахстану, а також на міжнародні договори, які регулюють правові відносини між Україною та Казахстаном.