Дослідницький практикум
ДОСЛІДЖЕННЯ ТЕМПЕРАТУРНОЇ АДАПТАЦІЇ РЕЦЕПТОРІВ ШКІРИ
Мета: розвивати уміння дослідницької діяльності в процесі ознайомлення з температурною адаптацією шкіри.
Обладнання: посудини з водою різної температури, секундомір.
Теоретичні відомості
Адаптація рецепторів - це пристосування рецептора до сили подразнен-ня. Зміна чутливості рецепторів відбувається не відразу, а вимагає деякого часу.
Швидкість адаптації різних рецепторів неоднакова. Швидко адаптуються зоро ві, слухові, нюхові рецептори, повільно - гравітаційні механорецептори, а значна частина больових рецепторів - взагалі не адаптується. А якими є особливості адаптації терморецепторів у людини?»
Хід роботи:
Дослід 1. Опустіть кисть руки в гарячу (+40 °C) або холодну (+10 °C) воду. Одно-часно запустіть секундомір і визначте час адаптації терморецепторів - тобто час, протягом якого відчуття тепла або холоду слабшає.
Дослід 2. Налийте в три посудини воду з температурою +10 °C, +25 °C, +40 °C У першу посудину помістіть праву руку, а в третю - ліву. Потім перенесіть обидві руки в середню посудину з температурою 25 °С. Оцініть відчуття правої і лівої руки
Пояснення результатів.
Ответы
Ответ:
організм людини виробляє специфічні пристосувальні реакції до змін навколишнього середовища, тобто адаптується. Температурна адаптація — це процес пристосування до змін температури. Шкіра людини спрямована на адаптацію людини до впливів зовнішнього середовища. В дермі шкіри за температурні зміни відповідають два типи рецепторів: на тепло реагують тільця Руффіні, на холод колбочки Краузе. Але головні температурні рецептори шкіри є численні вільні нервові закінчення. Подразнення, які виникають в них, передаються в спинний, середній, проміжний (гіпоталамус) мозок, а також в кору головного мозку, які впливають на процеси терморегуляції і спрямовані на підтримання постійної температури тіла людини. При звичайних умовах температура тіла відносно постійна — 36,5-36,9 °С.