Boda 9. Чому воду використовують як теплоносій у системах опалювання? Яка фізична властивість води обмежує таке її застосування? 10. Складіть ілюстровану узагальнювальну схему «Фізичні властивості води 11. Поясніть, якi агрегатнi стани води описано в уривках з літературних творе чить ïм: роса - трояндi, блиск снiгiв - сивинцi снiжнiй. Ш. Руставел «Витязь у ти- гровій шкурі»; «Просвітліло після дощу, і потім зразу земля стала парувати і почало сходити скрiзь: все зазеленіло!». Василь Барка. «Жоемий князь
Ответы
Ответ:
Вода — найдешевший, доступний і екологічно безпечний теплоносій, випадковий витік з системи опалення не створить проблем для здоров’я домочадців. І в разі такого витоку відновити вихідний обсяг води в системі опалення дуже просто — потрібно лише долити необхідну кількість літрів у відкритий розширювальний бачок опалювальної системи.
Недоліки
вода утворює накип і зменшує тепловіддачу, внаслідок чого — збільшуються енерговитрати;
вода неминуче призводить опалювальний контур до корозії;
в разі відключення електрики або падіння тиску газу, при мінусовій температурі на вулиці, вода, маючи властивості, розширюватися при замерзанні, просто виведе з ладу систему обігріву Вашого будинку, розірвавши опалювальні труби;
не можна залишити без нагляду будинок в зимовий період, навіть при непередбачених обставинах, щоб уникнути замерзання води (два-три дні і дорога заміна опалювальних труб забезпечена);
воду необхідно міняти як мінімум раз на рік на відміну від 5-річного терміну служби антифризу.
Вода — це єдина природна рідина, що розширюється і при нагріванні і при охолодженні.
Вода в своєму хімічному складі має багато різних домішок заліза, хлору, солей, в зв’язку, з чим при нагріванні відбувається висолювання на стінках труб, на поверхнях теплообмінників, нагрівальних елементах, що є причиною погіршення тепловіддачі, а нагрівальні елементи можуть вийти з ладу через перегрів.
Найпростіший спосіб пом’якшення води добре відомий кожному — термічний (кип’ятіння), з використанням металевої ємності без кришки. В процесі термічної обробки частина солей відкладеться на дні ємності, з обсягу води буде видалений вуглекислий газ. Недолік термічного методу в тому, що таким способом усунути з води можна лише нестійкі гідрокарбонати магнію і кальцію, а їх стійкі сполуки при цьому збережуться.
Хімічний або реагентний метод більш ефективний, він дозволяє перевести солі, які містяться у воді в нерозчинний стан. Для його здійснення використовуються гашене вапно, кальцинована сода або ортофосфат натрію, але в даному випадку необхідно знати точне дозування реагентів.
У всіх інструкціях по експлуатації, рекомендаціях виробників і довідниках для монтажників одноголосно стверджується, що опалювальні конструкції призначені для використання в них стандартного теплоносія — дистильованої води, в ній повністю відсутні будь-які домішки, але є і недоліки — доведеться витратитися на покупку. Перед заливанням в систему опалення дистильованої води, необхідно ретельно промити опалювальні прилади звичайною водою. Бажано, щоб в дистильовану воду були додані спеціальні присадки, які сприяють «продовженню життя» системі опалення. Врахуйте, що то при температурі нижче 0°С вона замерзне, розшириться і завдасть непоправної шкоди опалювальній системі, тому практичніше і правильніше використовувати антифриз. Не забувайте про те, що це повинен бути не автомобільний тосол, трансформаторне масло або етиловий спирт, а антифриз, спеціально розроблений для систем опалення. Більш того, не можна забувати, що антифриз повинен бути пожежобезпечними і не містити в своєму складі добавок, взаємодіючих з металом обладнання і не допущені до застосування в житлових приміщеннях.