СРОЧНО ДАЮ 100 баллов.
Пароплав іде річкою з пункту А до пункту Б зі швидкістю v 1 = 10
км/год, а навпаки – зі швидкістю v 2 . Середня швидкість пароплава v = 12 4/13
км/год. Визначити швидкість v 2 і швидкість u течії річки. Рассписать Дано решение формулой в конце
Ответы
Ответ:
Дано:
V1 = 10км/год
V2 = ? км/год
V ср = 12 4/13 км/год
V реки = ?
---------------------------------------------
Решение:
Нехай відстань між пунктами А і Б дорівнює d, а швидкість течії річки – u.
За формулою середньої швидкості можна записати:
v = (2v 1 v 2) / (v 1 + v 2)
Звідси отримуємо:
v 1 + v 2 = (2v 1 v 2) / v = (2d) / t,
де t – час, за який пароплав пропливає в один бік від пункту А до пункту Б або навпаки.
З іншого боку, для часу t можна записати:
t = d / (v 1 + u) + d / (v 2 - u)
Дійсно, перший дріб у правій частині формули відповідає часу руху від Б до А зі швидкістю v 1 + u, а другий – часу повернення зі швидкістю v 2 - u. Звідси отримуємо систему рівнянь:
v 1 + v 2 = (2d) / t,
d / (v 1 + u) + d / (v 2 - u) = t
Першу формулу можна перетворити до вигляду:
t = (2d) / (v 1 + v 2)
І підставити в другу формулу:
d / (v 1 + u) + d / (v 2 - u) = (2d) / (v 1 + v 2)
Дільником в цьому рівнянні є d, тому можна скоротити:
1 / (v 1 + u) + 1 / (v 2 - u) = 2 / (v 1 + v 2)
Домножимо обидві частини на (v 1 + v 2) (v 2 - u):
(v 2 - u) + (v 1 + u) = 2 (v 1 + v 2)
2v 1 + v 2 - 2u = 0
Отже,
v 2 = 2u - 2v 1
Тепер можна використати формулу швидкості:
v = (v 1 + v 2) / 2,
звідки отримуємо:
12 4/13 = (v 1 + v 2) / 2,
або
v 1 + v 2 = 25 10/13
Підставляючи сюди вираз для v 2 , знаходимо:
v 1 + 2u - 2v 1 = 25 10/13,
тобто
u = 12 7/26 км/год.
Швидкість навпроти напрямку руху пароплава дорівнює:
v 2 = 2u - 2v 1 = 12 7/13 км/год.