24 липня 1999 року між Ковальчуком та Малишко було укладено договір купівлі-продажу частки у будинку. Договір було укладено на товарній біржі, на якій сторонам повідомили, що договір необхідно лише зареєструвати в БТІ та не потрібно його посвідчувати у нотаріуса. Однак, згодом, Ковальчук 51 дізнався, що нотаріальне посвідчення договору є обов`язковим, намагався звернутися до продавця з приводу такого посвідчення, проте було встановлено, що продавець помер, та спадкоємців немає. При цьому будьяких претензій щодо будинку, а ні у іншого співвласника будинку, а ні у міської ради немає, договір було реалізовано та в ньому Ковальчук та його сім`я проживають понад двадцять років.
1. Назвіть підстави визнання договору недійсним.
2. Визначте договори для яких нотаріальне посвідчення є обов’язкове.
3. Чи визнає суд договір дійсним?
4. Відповідь обґрунтуйте.
Ответы
Відповідь:
1) Підстави для визнання договору недійсним можуть бути наступні:
- відсутність взаємної згоди сторін щодо умов договору;
- вчинення умисного обману однієї зі сторін, який мав вплинути на укладення договору;
- укладення договору з порушенням вимог закону;
- неможливість виконання умов договору;
- наявність недієздатності однієї зі сторін.
2) Нотаріальне посвідчення є обов'язковим для договорів про купівлю-продаж нерухомості, прав на нерухомість, застави нерухомості, дарування нерухомості, довіреності на вчинення дій з нерухомістю тощо.
3) В даному випадку суд може визнати договір дійсним, оскільки він був реалізований та в ньому Ковальчук та його сім'я проживають понад двадцять років.
4) Однак, необхідно врахувати, що в умовах договору було зазначено, що нотаріальне посвідчення не є необхідним, що може стати підставою для його недійсності. Окрім того, померлий продавець не залишив спадкоємців, що може стати перешкодою для реєстрації права власності на частку будинку в БТІ. Таким чином, можливо, що суд визнає договір недійсним через його укладення з порушенням вимог закону.