Перепишіть речення, розставляючи пропущені розділові знаки. Виконайте завдання.
1. Ми восени таки похожі хоч капельку на образ Божий звичайне що не всі, а так, хоч деякі (Т. Шевченко). 2. А єдиних слів на жаль було не сказано... (Б. Олійник). 3. Може десь у лісах ти чар-зілля шукала сонце-руту знайшла і мене зчарувала (В. Івасюк). 4. Певна річ про це не може й мови бути! (М. Холодний). 5. Здається часу і не гаю а не встигаю не всти- гаю (Л. Костенко). 6. Кажуть зранку буде завтра. Може брешуть. Може й ні (I. Жиленко). 7. Хіба я міг скажіть бути спокійним, коли їхав на якесь незвичайне, на якесь важливе та секретне завдання (Вс. Нестайко)
А. Поясніть пунктограми (усно).
Б. Надпишіть групи за значенням над вставними конструкціями.
Ответы
1. Ми восени таки похожі, хоч капельку, на образ Божий. Звичайне, що не всі, а так, хоч деякі. (постановка коми між прикметником і прислівником, розділення обставини місця)
2. А єдиних слів, на жаль, було не сказано... (постановка коми між вставним словом і основним присудком)
3. Може, десь у лісах ти чар-зілля шукала, сонце-руту знайшла і мене зчарувала. (постановка ком в простому реченні з трьома підметами)
4. Певна річ, про це не може й мови бути! (постановка коми між вставним словом і основним присудком)
5. Здається, часу і не гаю, а не встигаю, не встигаю. (постановка ком в складному реченні з побіжним і підрядним сполучниками)
6. Кажуть, зранку буде завтра. Може, брешуть. Може й ні. (постановка ком в складному реченні з розділовими сполучниками)
7. Хіба я міг, скажіть, бути спокійним, коли їхав на якесь незвичайне, на якесь важливе та секретне завдання? (постановка ком перед вставним словом та в кінці питального речення)
А. Пунктограми використовуються для позначення розділових знаків, коли їх не можна вставити в текст написаний одним рядком, наприклад, в електронних повідомленнях або на соціальних мережах.
Б.
Вставні слова (наприклад, може)
Вставні конструкції зі сполучниками (наприклад, хоч)
Вставні конструкції з обставинами (наприклад, на жаль)