1.Спостерігач з нормальним зором отримує на сітківці зображення розміром 1 см. Висота тіла = 15 см. Визначте на якій відстані знаходиться тіло від спостерігача.
2.На дифракційну гратку з періодом 0,02 мм падає біле світло. Яка ширина спектра першого порядку, якщо екран розміщено на відстані 3 м від гратки. Довжина хвилі фіолетового кольору 380 нм, а червоного - 760 нм.
Ответы
Ответ:
Объяснение:
1.
За умови, що спостерігач має нормальний зір, зображення буде утворюватись в точці фокусу ока. Тобто, відстань між об'єктом та око складає фокусну відстань ока. У середньому фокусна відстань ока людини складає близько 25 см.
За поданими умовами висота тіла становить 15 см, а зображення на сітківці - 1 см. Таким чином, відношення висоти об'єкта до його зображення на сітківці дорівнює відношенню відстані між спостерігачем та об'єктом до відстані між спостерігачем та його зображенням на сітківці:
h/1 = d/D
де h - висота тіла, D - відстань між спостерігачем та його зображенням на сітківці, d - відстань між спостерігачем та об'єктом.
Підставляємо відомі значення:
15/1 = d/25
Отримуємо:
d = 375 см
Отже, тіло знаходиться на відстані 375 см або 3,75 метра від спостерігача.
2.
Для розрахунку ширини спектра першого порядку використаємо формулу:
Δλ = d*sin(θ)
де Δλ - ширина спектра, d - період гратки, θ - кут відхилення променя першого порядку.
Для білого світла кожен колір може бути відхилено на різний кут, тому максимальна ширина спектра буде відповідати ширшому з усіх спектрів - фіолетовому. Тоді за формулою:
sin(θ) = λ/d
для фіолетового світла з довжиною хвилі λ = 380 нм та періодом гратки d = 0,02 мм = 2*10^-5 м отримаємо:
sin(θ) = 38010^-9 / (210^-5) = 0.019
θ = arcsin(0.019) ≈ 1.1 градусів
Для спектру першого порядку відстань між центром головного максимуму та максимумом першого порядку дорівнює λ/d, тому ширина спектру першого порядку може бути визначена як:
Δλ = (760-380)10^-9 / (210^-5) ≈ 19 мкм
Отже, ширина спектра першого порядку становить приблизно 19 мкм.