як винайдення механічного годинника змінило свідомість людини Середньовіччя?
Ответы
Відповідь:
Пояснення:
Час - ця категорія, яка сприймалася неоднозначно. Ця неоднозначність полягала в тому, що, з одного боку, воно ще було тісно пов'язане з циклічним, аграрним сприйняттям, з іншого - церковним, час в Ранньому середньовіччі сприймалося як Божественний дар, воно належить Богу. Крім того, його сприйняття кардинально змінитися в Високому середньовіччі, в період переходу з «небес на землю».
Незважаючи на те, що у кожного стану був свій образ часу: у селян аграрне час, сеньйоральних час і час церковне, - всі ці образи залежали від природного часу. Сеньйоральних час було прив'язане до природного завдяки військовим діям, які велися тільки влітку. Весь літургійний рік церкви був поєднана з природним ритмом сільськогосподарських робіт. Протилежність дня і ночі, зими і літа простежується і у ремісників, в цеховому регламенті був заборонений нічна праця, багато ремесла носили сезонний характер. Але найбільш значущим для людини середньовічної епохи була причетність вічності, тому для людини час порятунку було головним.
Особливості сприйняття часу були пов'язані з тим, що уявлень про хвилини і секундах не було взагалі. До точному часу були байдужі навіть верхні шари.
Середньовічне час, перш за все, було релігійним і церковним часом. Релігійним, т. К. Рік представлявся як рік літургійний, який сприймався як послідовність подій з історії Христа. Він розгортався від Різдва до Трійці і був наповнений подіями з життя святих. Церковним воно було і тому, що тільки духовенство могло його вимірювати дзвоном, і було його «господарем».
Основою загального погляду на всесвіт була релігійна картина світу, яка об'єднувала в одне ціле «небо» і «землю». Важливе місце в ній займав образ прийдешньої катастрофи. Людство йшло до свого кінця, а життя кожної людини представлялася як «життя в дорозі». Кожен віруючий уявляв себе «пілігримів», для якого мета подорожі була важливіше складнощів шляху. Велике значення в цій картині визначалося образами гріха і неминуче наступним за ним покаранням.
Ми вже відзначали, що середньовічне суспільство - традиційне суспільство, тому образи минулого у людини цієї епохи були туманні. Якщо він не мав освіти, його уявлення носили легендарний, казковий характер. Вони ґрунтувалися на розповідях старших, а більш далеке минуле пов'язувалося з міфами. Люди освічені сприймали минуле у вигляді біблійної історії, як зміни світових монархій. Вони уважно стежили за зміною сезонів, річним ритмом богослужінь, але при цьому не розбиралися в хронології і ще менше - в конкретні дати.
Картина світу середньовічного людини була вкрай насичена різного роду символами. Кожен реальний предмет розглядався як образ чогось йому відповідного у сфері вищого і, відповідно, ставав його символом. Для вираження прихованої від очей реальності служив і мову. Символізм був універсальний, мислити - означало вічно відкривати приховані значення, які обіцяли порятунок. Символічно було все.
Але людина середньовіччя - категорія непостійна. При тому, що Середньовіччя прийнято відносити до традиційного типу культури, це не означає, що протягом тисячолітньої культури це суспільство було незмінним. Змінювалося суспільство, змінювалося і помилкове уявлення про час.
Не випадково період XI - XV ст. називають Високим середньовіччям. Так, на думку Ж.. Ле Гоффа, близько 1200 р починається великий підйом, в цей період людина звертає свій погляд «з небес на землю». Переоцінці піддалися: інновація, сприйняття часу, листи, тілесного і ін.
У цей час новація, яку до цього як у всякому традиційному суспільстві засуджували, починає оцінюватися позитивно. Як зазначалося вище, цінності, якими жила людина Раннього середньовіччя були надприродними - Бог, град Божий, рай, вічність і ін., Т. Е. Все помисли людей були спрямовані до Неба - зазнають суттєвої трансформації.
Однак близько 1200 р чоловік як і раніше залишається християнином і піклується про своє спасіння, але це порятунок досягається не тільки за рахунок прагнення його до небес, але і з урахуванням земного вкладу. Трансформацію зазнали всі цінності - праця, який до цього вважався покаранням, оцінюється тепер як богоугодна справа, інновація, технічний прогрес перестає бути гріхом, на землі може тепер реалізуватися радість і краса і ін.
Перше, що було піддано перегляду - сфера економіки. Характер економіки Раннього середньовіччя співзвучний з характером інтелектуальної діяльності - все направлено на збе