Предмет: Українська мова,
автор: dejnenkodanil
стислий письмовий переказ
З усієї України сходилися до Богдана Хмельницького на Січ люди. Задумавши вгамувати невідворотне народне повстання, польський гетьман Потоцький вирядив проти козаків чимале військо. Разом із поляками на Січ ішли реєстрові козаки. Це були православні українці, лише службою зобов'язані польському королеві.
Довідавшись про наступ поляків, Хмельницький узяв із Січі гармати й військові клейноди та на чолі свого війська вийшов ворогам назустріч. Біля Жовтих Вод козаки стали табором. Закликані Хмельницьким на допомогу татари спинилися неподалік.
Річка Жовті Води - притока Інгульця. У своїх верхів'ях вона утворює дві гілки. Більша з них, західна, називається Жовтою річкою. Менша, східна, зветься Очеретною балкою. Ці дві гілки утворюють півострів. У XVII столітті він був вкритий лісом, густим та непролазним, що звався тоді Чорним. Цей півострів був приступним лише з одного боку.
Хмельницький розумів, що польське військо Жовтих Вод не обмине. Ця місцина лежала якраз на шляху до Січі. При лівому березі річки й засіли козаки, обгородивши свій табір земляним валом та скованими возами.
Одночасно Хмельницький поспішив назустріч реєстровим козакам. Він зумів пробудити в цих людях таку ненависть до загарбників, що вони приєдналися до запорожців. Польське військо підійшло до Жовтих Вод. Шляхтичі отаборилися на правому березі. На лівий берег козаки їх не пустили.
Битва розпочалася 5 травня 1648 року. Вона тривала кілька днів. Польське військо змушене було відступити назад, до балки Княжі Байраки. Передбачивши цей відступ, Хмельницький послав у балку загін піших козаків. До того ж, там у засідці сиділи татари. Наскочивши на поляків ззаду, вони заходилися «крутити веремія», як називали їхній звичай накидати на ворогів аркани, галасувати, топтати людей кіньми. Намагаючись сховатися в лісі, польські вояки падали в ями, заздалегідь викопані козаками. Військо Хмельницького сунуло на ворогів, як хмара.
Польські воєначальники були захоплені в полон. Ті, що лишилися живими, склали зброю.
Жовтоводська битва мала для українців таке ж значення, як для русичів битва Куликовська. Тут було покладено край ярму Польщі над Україною.
Ответы
Автор ответа:
0
Ответ:
козаки перемогли польську шляхту 5 травня 1648 року
Объяснение:
тому що мали на чолі Богдана Хмельницького перемогли їх під жовтими водами й брали поляків в полон або вбивали.
Похожие вопросы
Предмет: Математика,
автор: kostazaharov79
Предмет: Литература,
автор: sulana477
Предмет: ОБЖ,
автор: dashagetmanskaya2012
Предмет: Биология,
автор: matyuhin141162