Необхідно дати юридичний аналіз запропонованим нижче правовим ситуаціям і обґрунтувати відповідь на питання: 1) чи має місце обхід закону, 2) чи можна кваліфікувати дані дії як правопорушення, з огляду на дійсні наміри сторін, 3) чи будуть мати юридичне значення в Україні наслідки зазначених дій суб’єктів?
а) громадянка України виїжджає на територію США, де народжує дитину з метою отримання останньою громадянства США;
б) підприємство, зареєстроване на території України, та підприємство, створене за законодавством Республіки Білорусь, при укладенні на території Румунії договору купівлі-продажу закріпили в ньому, що до визначення змісту прав та обов’язків сторін за цим договором застосовується право Румунії;
в) громадяни України та Російської Федерації, з метою уникнення необхідності нотаріального посвідчення договору дарування житлового будинку, укладають цей договір на території країни, у законодавстві якої відсутня вимога щодо його нотаріального посвідчення;
г) українське підприємство «Транссервіс» під час укладання договору про надання послуг з ТОВ «КЛМ», що зареєстроване у м. Херсон, закріпили, що до визначення змісту договору вони будуть застосовувати право Російської Федерації;
ґ) двоюрідні брат і сестра, громадяни України, виїжджають на постійне місце проживання в країну, правом якої допускається реєстрація шлюбів між непрямими родичами, і реєструють там свій шлюб;
д) громадяни України Ніконов і Шмельов, що постійно проживають в Україні, виходять із громадянства України і вступають до громадянства Німеччини, реєструють шлюб на території Німеччини й усиновляють дитину – громадянина Німеччини;
е) подружжя (громадянка України Є. і громадянин США Дж. Сміт), що постійно проживає на території України, виїжджають у США і реєструють розірвання шлюбу в одному зі штатів, де діє спрощена процедура розлучення.
Ответы
Відповідь:
а) Здійснення виїзду з метою народження дитини з метою отримання нею громадянства США може бути розглянуто як обхід закону. Згідно зі статтею 17 Конституції України, кожен має право на громадянство України. При цьому згідно зі статтею 4 Закону України "Про громадянство України" добровільне прийняття громадянства іншої держави є підставою для припинення громадянства України. Таким чином, з метою отримання громадянства США, вчинення такої дії може бути кваліфіковано як обхід закону та несумісне з вимогами українського законодавства.
б) Укладення договору купівлі-продажу на території Румунії, з вказанням, що до визначення змісту прав та обов’язків сторін за цим договором застосовується право Румунії, є дозволеним. Згідно зі статтею 7 Кодексу законів про приватне право України (КЗПП), сторони мають право визначати право, яке буде застосовуватися до їх правових відносин. При цьому, відповідно до статті 119 КЗПП, якщо сторони домовилися про застосування права іншої держави, ніж та, на території якої знаходиться договірна зона, така угода є дійсною.
в) Укладання договору дарування житлового будинку без нотаріального посвідчення може бути розцінено як обхід закону, оскільки в Україні згідно зі статтею 206 Цивільного кодексу України, договір дарування майна має бути укладений у письмовій формі з нотаріальним посвідченням. Однак, якщо у законодавстві тієї країни, де було укладено договір, відсутня вимога щодо нотаріального посвідчення, то можна стверджувати, що в цьому випадку не відбулося обхіду закону.
г) Застосування права Російської Федерації для визначення змісту договору між українським та російським підприємством не має юридичного значення в Україні. Відповідно до статті 1213 Цивільного кодексу України, укладання договору відбувається відповідно до закону місця його укладення, а у разі вибору сторонами права, яке буде застосовуватися для визначення змісту договору, це право має відповідати вимогам закону місця укладення договору. Отже, якщо договір укладено в Україні, то для його визначення будуть застосовуватися вимоги законодавства України.
Ґ) Здійснення шлюбу між двоюрідними братом і сестрою є забороненим в Україні згідно зі статтею 21 Сімейного кодексу України, який встановлює, що шлюб між братом і сестрою, а також між іншими родичами відповідно до статті 21-1 Сімейного кодексу України є забороненим. Таке заборонення існує у більшості країн світу і має на меті забезпечення здоров'я та добробуту дітей, які можуть народитися в такому шлюбі. Отже, реєстрація шлюбу між двоюрідними братом і сестрою у країні, де дозволено такий шлюб, не дозволяє їм обійти закон України, і ця дія не матиме юридичного значення в Україні.
Д) Громадяни України Ніконов і Шмельов, що постійно проживають в Україні, виходять із громадянства України і вступають до громадянства Німеччини, реєструють шлюб на території Німеччини й усиновляють дитину – громадянина Німеччини:
1. Ні, у даному випадку не має місце обхід закону, оскільки громадяни України мають право виходити з громадянства України та вступати до громадянства інших країн, а також укладати шлюб за межами України з урахуванням вимог законодавства країни, де він укладений.
2. Ні, у даному випадку не можна кваліфікувати дії як правопорушення, оскільки громадяни України не порушують вимог законодавства України.
3. Наслідки цих дій можуть мати юридичне значення в Україні у випадку, якщо згідно з законодавством України, відбувається визнання шлюбу, усиновлення дитини чи отримання ними інших правових наслідків відносно дитини або майна в Україні.
Е) 1. Згідно з Конституцією України та Законом про громадянство України, громадянство України не може бути позбавлено без їх згоди. Таким чином, вихід з громадянства України можливий тільки за згодою громадянина і відповідно до умов, передбачених законодавством. Якщо Ніконов та Шмельов вийшли з громадянства України без дотримання законодавства, то такі дії можуть бути визнані обходом закону.
2. За умови, що вихід з громадянства України був здійснений згідно з умовами, передбаченими законодавством, то такі дії не можуть бути кваліфіковані як правопорушення. Щодо усиновлення дитини громадянами Німеччини, то якщо це відбулося відповідно до законодавства Німеччини, то такі дії не можуть бути кваліфіковані як правопорушення.
3. Україна має право визнати рішення суду про розірвання шлюбу, якщо воно було прийняте відповідно до законодавства США та не суперечить принципам, визнаним в Україні. Однак, якщо розірвання шлюбу було проведене з порушенням законодавства США або протирічить принципам визнаним в Україні, то такі наслідки можуть не мати юридичного значення в Україні.