Предмет: История, автор: dmitriipaluhin1

Розділ 3. Національно-визвольна війна українського народу
Практична робота
Порівняльна характеристика особистих якостей,
політичних позицій та військово-політичної діяльності
Івана Богуна, Адама Киселя та Яреми
ПОЛЬСЬКИЙ історик Йосип Ролле так охарактеризував Івана Богуна:
«З 80 діячів Хмельниччини Іван Богун найпрекрасніший
єднаний розум, військові здібності, не заплямував себе жорстокістю,
відзначився високою моральністю і вірністю високим ідеалам».
2 Постать
по-
Знайдіть у тексті підручника чи в додаткових джерелах фак-
ти, що підтверджують чи спростовують цей висновок.


Ответы

Автор ответа: nurmuratovmarat609
1

Ответ:

Подвиги великого полководця, сучасники якого відзначали його розум, талант, хоробрість та уміння стратегічно мислити, оспівані в українській народній творчості, зокрема в історичній думі «Іван Богун». Його знав увесь світ, про що свідчать хроніки, літературні та мистецькі твори. Польський критик Йосип Роллє писав: «З 80 діячів Хмельниччини Іван Богун найпрекрасніший — поєднаний розум, військові здібності, не заплямував себе жорстокістю, відзначився високою моральністю і вірністю високим ідеалам». Таким зобразив полководця, який, як і Іван Сірко, не програв жодної битви, київський баталіст Андрій Серебряков. З картини «Козацький полковник Іван Богун» (на знімку) дивиться людина, для якої перемога й Україна — понад усе.

З початком національно-визвольних змагань 1648—1654 років козак Чигиринського полку стає одним із найгероїчніших борців за свободу українського народу і вірним соратником Богдана Хмельницького. Вперше масштабно він виявив свої таланти у боях з поляками під Вінницею у березні 1651-го. Про військову тактичну хитрість козака краєзнавець Олександр Федоришен писав так: «Вранці 11 березня обидва війська зустрілися по різних берегах Бугу біля Вінниці.

Лянцкоронський займає передмістя та замок на острові Кемпа. Навпроти з Мурів виїздить загін козацької кінноти на чолі з Богуном. Зі сторони острівного замку польська кіннота хоробро кидається в атаку. Козаки починають панічно відступати в сторону міста, і тут відбувається та подія, з якою зазвичай і пов’язують Вінницьке льодове побоїще. Загін Лянцкоронського з двома хоругвами Киселя і Мелешка провалюються в заздалегідь прорубані за день то того, притрушені сіном і соломою та заметені снігом ополонки. Відступаючі жертви раптово перетворюються на мисливців. Розгром був страшним: загинуло багато вояків з польської сторони, обидва ротмістри Кисіль та Мелешко потонули в крижаній вінницькій воді.

Визначну роль відіграв Іван Богун і в битві під Берестечком того ж 1651 року. Коли хан зрадив Богдана Хмельницького і ганебно втік з поля бою, а за ним і вся орда, гетьман передав командування кропив’янському полковникові Філону Джалалію і разом з Іваном Виговським кинувся за ханом, щоб умовити його повернутися на поле бою. За милю від табору гетьман наздогнав татар, але розлючений хан наказав ув’язнити Богдана Хмельницького і звільнив його тільки через деякий час.

Втеча визначила перебіг битви під Берестечком — лівий фланг козацької армії виявився оголений, що дало змогу полякам міцно охопити її півколом. Розпочалися тяжкі дні облоги козацького табору, центр якого перебував над річкою Плісня.

Українське військо мужньо оборонялося і здійснювало сміливі вилазки, завдаючи ворогу значних втрат. За відсутності Богдана Хмельницького наказними гетьманами було обрано Філона Джалалія, потім миргородського полковника Матвія Гладкого і нарешті Івана Богуна.

У ніч на 25 червня козаки здійснили кілька вилазок. Зі східного краю табору загін під проводом Богуна переплив річку і підібрався до редуту на правому березі, де було захоплено дві ворожі гармати. Та вже наступного дня розпочалися переговори про мир. Король поставив ультиматум — вислати заручниками 17 полковників, яких він затримає доти, доки козаки не видадуть Богдана Хмельницького, Тимоша й генерального писаря Івана Виговського, віддадуть свою зброю не тільки з табору, а й з усієї України, а також складуть клейноди — прапор, гетьманську булаву, бунчук, бубни. Козаки, хоч і не мали шансів розгромити 150-тисячну ворожу армію, відкинули усі вимоги короля і 28 червня під керівництвом Івана Богуна розпочали підготовку трьох переправ через річку Пляшівка для виходу з оточення. Під час відступу 30 червня загинуло майже 4—8 тисяч козаків, однак основні сили українського війська все-таки вирвалися з оточення. Вдалося врятувати і більшість гармат. Невмирущою славою вкрили себе воїни, майже 300 козаків, які героїчно загинули, прикриваючи відступ.

У наступні роки Іван Богун провів не одну переможну битву. В історію він увійшов і як полководець, який виступив проти зближення України з Москвою і підписання Переяславської угоди, а згодом очолив антимосковську старшинську опозицію.

Похожие вопросы
Предмет: Английский язык, автор: esenamanovdaniar
Предмет: История, автор: Nema4ik
Кто, согласно легенде, был первым царем Рима?

А) Рем, Б) Ромул, В) Нумитор.

2. Кто такие патриции?

А) потомки основателей Рима, Б) потомки племени этрусков,

В) потомки греческих колонистов в Италии.

Должностные лица, избиравшиеся в республиканском Риме каждый год:

А) сенаторы, Б) консулы, В) императоры.

4. Какое племя жило на берегу реки Тибр, где был основан Рим?

А) галлы, Б) этруски, В) латины.

5. Как назывались завоеванные Римом области?

А) «наше море», Б) провинции, В) царство варваров.

6. Жрицы богини огня и домашнего очага:

А) авгуры, Б) весталки, В) гаруспики.

7. Что такое триумф?

А) строительство триумфальной арки, Б) торжественный въезд в Рим полководца – победителя, В) торжественное богослужение в Риме.

8. Народный трибун, выступивший в защиту земледельцев Италии:

А) Тиберий Гракх, Б) Катон, В) Сципион.

9. Народные трибуны имели право произносить в Сенате слово «вето». Что оно означало?

А) «приветствую», Б) «разрешаю», В) «запрещаю».

10. Войсковое соединение римской армии:

А) фаланга, Б) легион, В) преторий.

11. Римский сенатор, заканчивавший каждую свою речь в Сенате словами «Карфаген должен быть разрушен».

А) Катон, Б) Сципион, В) Гракх.

12. Что произошло в 509 году до н. э.?:

А) был основан Рим, Б) в Риме установилась республика,

В) в Риме установилась империя.

13. Какое зрелище римляне предпочитали всем остальным?

А) театральные представления, Б) спортивные состязания, В) гладиаторские бои.

14. Куда в Риме свозили умирать безнадежно больных рабов?

А) на остров Сицилию, Б) на остров на реке Тибр, В) на Марсово поле.

15. Чем закончилась вторая война с Карфагеном?

А) Рим лишился владений в Сицилии и Южной Италии,

Б) Рим стал хозяином в Восточном Средиземноморье,

В) Карфаген лишился всех владений за пределами Африки.

16. Как звали учеников Иисуса Христа?

А) «сыны света», Б) епископы, В) апостолы.

17. Родина Иисуса Христа:

А) Греция, Б) Палестина, В) Египет.

18. Восточный сосед Римского государства, которого Рим никак не мог завоевать:

А) Египет, Б) Карфаген, В) Парфянское царство.