Контрольна робота № 3. ВЗАЄМОДІЯ ТІЛ. СИЛИ В МЕХАНІЦІ Варіант 1. 1. (2 бали) Виберіть і позначте одну правильну відповідь. 1) Як називають силу, з якою Земля притягує до себе тiла? A Вага тiла Б Сила пружності 3. B Сила тертя спокою Г Сила тяжіння 2) Яке з наведених явищ зумовлене дією цієї сили? A Кулька вилітає з дитячого пружинного пістолета. Б Олівець, випущений з руки, падає на підлогу. B Тенісний м'яч після удару відлітає від ракетки. Г Автомобіль рухається трасою. 2. (2 бали) Розгубленого Антона в один бік тягнуть iз силою 240 Н друзі, які кличуть його грати у футбол, а в протилежний - із силою 180 н - мама й бабуся, які наполягають, щоб він спочатку пообідав. Обчисліть рівнодійну сил, яку прикладають до Антона. Зобразіть своє розв'язання графічно. (2 бали) Андрій, з силою 80 Н тягне по снігу санки, в яких сидить Даша. На дівчинку з санками діє сила тяжіння 320 Н. Знайдіть коефіцієнт тертя санок об сн іг.
Ответы
Відповідь:
1) Відповіді: 1) Г Сила тяжіння; 2) B Тенісний м'яч після удару відлітає від ракетки.
2) Рівнодійна сила, що діє на Антона, дорівнює різниці між силою, з якою тягнуть друзі, та силою, з якою тягнуть мама й бабуся:
Fрівнодійна = 240 Н - 180 Н = 60 Н
Графічно це можна зобразити у вигляді векторів, де вектор, що вказує в один бік, має довжину 240 Н, а вектор, що вказує в протилежний бік, має довжину 180 Н. Рівнодійна сила буде вектором, який є сумою цих двох векторів та вказує в бік з більшою силою.
3) Коефіцієнт тертя можна знайти з використанням формули тертя: Fтертя = µN, де N - сила нормалі, що дорівнює силі тяжіння, а µ - коефіцієнт тертя. Тоді:
Fтертя = µN = µ x 320 Н = 80 Н
Отже, коефіцієнт тертя дорівнює:
µ = Fтертя / N = 80 Н / 320 Н = 0.25
Пояснення: