1. Як І.Виговський прийшов до влади?
2.На які соціальні верстви опирався Виговський у своєму гетьмануванні?
3. Чи змінилася зовнішня політика гетьмана Виговського?
Які це мало наслідки для козацтва?
Ответы
Ответ:
1. Як І.Виговський прийшов до влади?
5-11 квітня 1657 рік - передача влади Юрію Хмельницькому, але це означало б встановлення в Україні монархічної форми правління. Тому, в атмосфері гострих суперечностей та посилення московського тиску Івана Виговського було обрано гетьманом України (Корсунська рада 21 жовтня 1657 р.) до повноліття Юрія Хмельницького. В особі Виговського Українська держава мала досвідченого політика, вмілого адміністратора та дипломата, хороброго й талановитого военачальника. І все ж він поступався Богдану Хмельницькому, хоча вмів гнучко проводити центристську лінію, особливо у гострих соціальних питаннях. Щоправда, і перехід булави до Виговського припав на складний час коли міжнародне та внутрішне становище України погіршувалося буквально на очах.
2.На які соціальні верстви опирався Виговський у своєму гетьмануванні?
Орієнтувався на інтереси старшинської верхівки та української покозаченої шляхти.
3. Чи змінилася зовнішня політика гетьмана Виговського?
Які це мало наслідки для козацтва?
У зовнішньополітичній діяльності новообраний гетьман праг¬нув продовжувати політику Богдана Хмельницького, спрямовану на досягнення цілковитої незалежності Української держави та зміцнення її міжнародного авторитету.
Уже на Генеральну козацьку раду в Корсуні 25 жовтня 1657 р. прибули посли Швеції, Польщі, Австрії, Туреччини, Криму, Трансільванії, Молдови, Валахії. Там було остаточно оформлено договір зі Швецією, Він пе¬редбачав створення українсько-шведського військово-політич-ного союзу, який мав забезпечити незалежність і територіальну цілісність України.
Рада ухвалила також відновити союзи з Туреччиною і Кримським ханством та укласти перемир'я з Польщею.
Водночас гетьман Виговський намагався уникнути ускладнень у відносинах із Москвою.
Звичайно, на рішення й дії уряду гетьмана впливала не тільки експансія Москви. Серйозною перешкодою на шля¬ху здійснення планів патріотично настроєної української старшини були ті політичні й соціальні протиріччя, що на¬копичилися на той час в суспільстві і незабаром призвели до початку тривалої громадянської війни, яка увійшла тра¬гічною сторінкою в історію українського народу під назвою «Руїна». Ще більше становище Виговського ускладнилося після того, як проти нього об'єдналися загони повсталої се¬лянсько-козацької голоти під проводом полковника Марти¬на Пушкаря і запорожців на чолі з кошовим отаманом Яковом Барабашем. Обидва проводирі були особистими во¬рогами І. Виговського й різними засобами намагалися дискредитувати його в очах московського уряду.