Срочно!!! Даю 55 баллов!!!! Який вплив на перебіг війни і розбудову Украінської козацької держави мала діяльність Б. Хмельницького та його сподвижників? Наведіть факти, що підтверджують вашу думку.
Ответы
Ответ:
Объяснение:
370 років тому – навесні 1648 року – почалося повстання під проводом Богдана Хмельницького. У ці травневі дні повстання перейшло з підготовчої фази до активної. Козаки разом зі своїми кримськотатарськими союзниками здобули свою першу перемогу в битві під Жовтими водами, яка дозволила їм невдовзі захопити ініціативу. Про ті події, які мали велике значення не лише для української історії, а й для історії Центрально-Східної Європи, Радіо Свобода розмовляло з істориком Віктором Брехуненком.
Як відомо, повстання почалося через приватні проблеми сотника Війська Запорізького Богдана Хмельницького: у нього забрали хутір, вкрали жінку, з якою він жив, до смерті забили сина. Спочатку він почав жалітися на цю сваволю, звертався до короля. А не знайшовши управи на кривдників, підняв козаків на повстання. Чому приватна проблема Хмельницького викликала такий широкий суспільний резонанс і за ним пішло стільки людей? Адже козацьке повстання невдовзі переросло у національно-визвольну війну.
Особисті проблеми Богдана Хмельницького стали лише приводом, а не причиною
– Так, і дуже швидко. І це доводить, що особисті проблеми Богдана Хмельницького стали лише приводом, а не причиною. Магнатська сваволя, яка тут була, зачепила багатьох. Тогочасна еліта – князі, пани, шляхта – перестали повноцінно виконувати функцію української еліти. Вони спольщувалися, український світ стояв на грані загибелі.
Козацька проблема була надзвичайно гостра. Козаки були поставлені перед дилемою: або повстання, яке може принести перемогу, або виникають такі умови, що козацтво не зможе існувати.
Ніхто не звертає увагу на те, що князь Ярема Вишневецький у березні 1648 року вибив у короля Владислава IV універсал на Хортицю і обидва береги Дніпра. Тобто, у самому серці запорізьких земель вже з’явилася його власність.
– Бо колись його предок Дмитро Вишневецький мав на цьому острові свій замок.
– Це була верхівка магнатської сваволі, коли нічого не працювало.
Богдан Хмельницький взяв у короля універсал-підтвердження на Суботів, але це не допомогло йому поновити власність.
– Тобто, він мав документ на право власності, але на цей документ не зважали?
– Так.
– Чому всіх це так збурило?
– Тому що всі були готові. Атмосфера була страшно наелектризована. Усі розуміли: якщо не змінити ситуацію кардинально, то козакам прийде «швах». Так само, як і дрібній шляхті, яка вже втратила вплив, а невдовзі могла втратити і свої маєтки під свавіллям магнатів. Під козацьким прапором вона могла щось здобути, а якщо нічого не робити – ризикувала втратити свою власність.
– Зрозуміла внутрішньополітична логіка. Але союзниками Богдана Хмельницького стали кримські татари. Їм що було до магнатської сваволі? У них там були свої порядки.