Береги честь смолоду конспект пожалуйста
Ответы
Ответ:
"Бережи сукню знову, а честь змолоду", - говорить прислів'я, і сенс її зрозумілий кожному. А ось слідувати сказаному вдається не всім і не завжди. Простіше тим, хто згодом ніколи не замислюватиметься над прожитим життям, над своїми негідними вчинками, радітиме тому, що хоч і не з чистою совістю, а все ж уникнув відповідальності за свій ганебний вчинок. І зовсім не позаздриш тому, хто, одного разу поступившись честю, шкодує і мучиться від скоєного все життя. Однак це все не про пушкінського героя: чинячи згідно з наказом батька — берегти честь змолоду, Гриньов не відчуває докорів совісті, згадуючи два роки зі своєї юності.
Благородство Петра Гриньова виявлялося і малому і великому. Дорогою до місця служби він по наївності програв людині, з якою тільки познайомився. Жодні вмовляння Савельича кинутися переможцю в ноги з проханням вибачити борг не змусили Гриньова зробити це: програвся — віддавай. Про честь Петро Гриньов пам'ятав навіть у тих випадках, коли за неї можна було поплатитись життям. Це підтверджує випадок із дуеллю. Причому тут Гриньов бореться не за власну честь, а за честь коханої дівчини. Вибачити Швабрина, який безсоромно ганьбить Машу Миронову тільки тому, що вона відмовила йому, Гриньов не міг.Честь дворянина і шляхетної людини не дозволяла молодій людині зробити це. Можна заперечити, що Швабрін був дворянином. Але в цьому відповідь: бути благородним, чинити за велінням совісті — доля не тільки дворян, стан тут не має значення, тут важливо виховання, атмосфера, в якій росте людина.
А атмосфера в будинку Гриньових була якнайкраще придатною для того, щоб з Петруші виросла високоморальна людина. Хлопчикові було з кого брати приклад. Пушкін від імені Савельича перших сторінках повісті знайомить нас із моральними установками роду Гриньових: «Здається, ні батюшка, ні дідусь п'яницями не бували; про матінку і говорити нічого...». Такими словами виховує старий слуга Петра Гриньова, який уперше напився і поводився негідно.
протилежність Гриньову. Те, що поняття честі незнайоме цій людині, ми переконуємося в тій же сцені дуелі: використовуючи замішання Гриньова, пов'язане з окриком Савельіча, Швабрін завдає йому удару. Честь для Швабрина ніщо проти життям. Щоб урятувати себе від смерті, він запросто стає на бік Пугачова, колишнього супротивника, і без жалю готовий вершити суд над тими, хто ще недавно був йому якщо не товаришем, то товаришем по службі і добрим знайомим. Машу Швабрін любить, проте це почуття далеко від шляхетності: використовуючи своє становище завойовника, а її сироти, він безсоромно і грубо змушує дівчину стати його дружиною.
Зовсім інакше веде себе історія з Пугачовим Петро Гриньов. Спочатку він мужньо йде на смерть, потім чесно зізнається Пугачову, що не поділяє його поглядів. Цю прямоту, ще більше, ніж подяку за стару послугу, оцінив селянський ватажок і помилував Гриньова. Тут автор дає нам зрозуміти, що, поважаючи такі якості в інших, Пугачов, без сумніву, мав і сам.
Шляхетні почуття Гриньова виявилися й у епізоді його арешту. Петро не хоче вплутувати в історію з Пугачовим Машу Миронову, він її дуже любить, тому й не називає імені дівчини. Адже роби він інакше, посилання могло й не бути.
Честь відрізняє і подружжя Миронових. Все життя служили імператриці, які неодноразово вставали на захист фортеці, ці люди вважали за краще чесно померти, ніж здатися противнику.
Кінець повісті казковий. Засмучена посиланням коханого, в якій бачить тільки свою провину, Маша їде до Петербурга розповісти правду імператриці. Щасливий випадок зводить її з дамою, наближеною до двору, яка згодом і виявляється імператрицею. Справедливість перемогла: наказ про заслання Петра Гриньова було скасовано. Звичайно, фінал твору прикрашений, але це зовсім не випадково: Пушкін хотів показати, що шляхетна людина зберігає гідність у будь-якій ситуації, а честь, шляхетність не залишаться непоміченими, неоціненими. Добре в людині робить людині добро — так має бути так буває.