Предмет: Литература, автор: kirilo348

План-характеристика Мазепи 1) Знайомство з героєм 2) Соціальний та сімейний стан героя 3) Зовнішність Мазепи 4) Пристарасть, інтереси юнака 5) Поведінка та вчинки гетьмана 6) Риси характеру 7) Стосунки з Кирилом Ⅻ 8) Заповітна мрія та життєва доля Мазепи 9) Авторська оцінка героя 10) Моє особисте ставлення до Івана Мазепи
На українській будь ласка

Ответы

Автор ответа: prostomary1
0

Зовнішність Івана Мазепи майже не деталізована. Скупий портрет гетьмана Байрон подає у контрастному зіставленні рис, які  співвідносять молоді і старі роки гетьмана.  В молодості – він «юнак – красень», «веселий і стрункий», «в дні юнацтва золоті» – непереможений жодним вельможою, жодним із мужів чи хлопців. – А тепер, «коли вже сімдесятий» –  у нього «поморщений вигляд» такий, що «не годні …родичі пізнать».

Байрон приділяє більше уваги внутрішньому, психологічному портрету героя. Тут також використовується прийом контрасту. В молодості Мазепа – веселий, тепер, коли йому за сімдесят,  і він щойно разом із Карлом і лицарями – воїнами отримав  поразку  під Полтавою,  він похмурий. Іноді його тішить надійний вірний помічник – його кінь. Але більше він у зажурі.

В його характеристиці поет підкреслює міць, славний життєвий  досвід.. Але найбільшої романтичності досягає Байрон, коли змальовує здатність Мазепи кохати. Мазепа Байрона –– це не тільки  відважний лицар, але й «щасливий панич із ніжним серцем».8

Мазепа постає самітником – «один супроти всіх». Доля явно не на його боці, тому він «скорився долі». Він страждає,  терпить фізичні муки. Але Мазепа ні за що не шкодує. «Терезина судьба» йому теж невідома – це, мабуть, підсилює його біль. Він не чекає пощади від кривдників. Навпаки, він прагне помсти.  Мов скажений,  дикий  кінь мчить його полем   «швидше блиску, грому» –  «так би й водопад не зміг». Знесилений кінь падає, але герой,  прикручений «тугим ремінням» до його спини, порвати пута не зміг, він залишався прив’язаним до трупа коня,   і «туге реміння»  продовжувало  «завдавати мук». Мазепа у цьому епізоді – людина незламної волі, вільнолюбний бунтар із страдницькою душею.  До самого  кінця жахливої подорожі Мазепа зберігає самовладання. Він залишається сильною особистістю і саме завдяки цьому стає гетьманом України. І хоч він не зміг змінити хід історичних подій (поразка шведів), та він зберіг свою гідність і честь.

Розкриттю образу Мазепи сприяє яскрава символіка твору. Картини «дикої» природи підкреслюють незвичайність образу героя, його винятковий характер. Бурхливі потоки, вітри, хвилі уособлюють пристрасті, що охопили серце Мазепи. Вороння символізує смерть, а схід сонця – надію на повернення життя. Серед усіх символів вирізняється образ коня. Взагалі коні посідають значне місце у творі. У романтичній літературі – це символ вдачі, людської долі. Мазепа  та його кінь – наче  одне ціле. Під час відпочинку старий гетьман спершу подбав про коня. Кінь – вірний товариш Мазепи, і той виявляє турботу про нього, бо він ніколи не зрадить, служить йому впродовж років. Гетьман ставиться до коня, як до розумної істоти, що свідчить про глибоке природне начало у його душі, тісний зв’язок і спорідненість із природою. 

Похожие вопросы
Предмет: Қазақ тiлi, автор: Аноним