Предмет: Биология, автор: kazlitinaaleks

Поясніть механiзм повертання крові до серця​

Ответы

Автор ответа: barbinovaelena
1

Ответ:



Повернення крові з судин у передсердя зумовлено комплексом механізмів. Головний з них - градієнт тиску між початковим відділом венозної ділянки судинної системи й АТ в передсердях під час їхньої діастоли.

Резистивні, обмінні й шунтувальні судини утворюють мікроциркуляторне русло. Функціональну характеристику судин дають на прикладі великого кола кровообігу (мал. 104). Особливості кровотоку в малому колі викладено в окремому розділі.

Амортизувальні судини (амортизація пульсових коливань об'єму).

До амортизувальних судин належать еластичні й великі м'язові артерії. Ефект амортизації полягає у згладжуванні систолічних коливань кровотоку, що періодично виникають.

УО, що виганяється зі шлуночка з великою швидкістю, надає прискорення руху тому об'єму крові, що перед цим перебував у судинах. Площа поперечного перерізу аорти (2,5 см2) відносно порожнини шлуночка незначна й увесь УО (70 мл) через неї за час викиду (0,3 с) пройти не може. За цей час встигне пройти близько 40 мл крові. Інші 30 мл залишаються в ній разом з тим об'ємом крові, що був у ній перед систолою шлуночка, розтягуючи еластичну аорту

Отже, кінетична енергія серця, скорочуючись, подрібнюється нібито на дві частини. Частина енергії (кінематична) застосовується відразу на прискорення руху крові, а друга частина переходить в енергію розтягнення стінки судини. Ця потенційна енергія деформації аорти перетворюється на кінетичну енергію руху крові в період діастоли серця. Розтягнуті еластичні волокна, скорочуючись, підтримують високий тиск в аорті й у тому разі, якщо частина крові з неї відтікає в період діастоли шлуночка. Тим самим створюється необхідний для постійного кровотоку градієнт тиску між аортою і розміщеними нижче артеріями.

Таким чином, еластичність аорти створює силу, що забезпечує підтримання сталості кровотоку в разі пульсивної роботи серця. Крім того, еластичність судин, що прилягають до серця, знижує перешкоджання серцевому викиду, оскільки судини, що легко розтягуються, деформують приріст тиску. Тому склеротичні процеси, що розвиваються з віком, зменшують еластичність аорти, зумовлюючи в ній вищий тиск крові, що утруднює виконання нагнітальної функції серця.

Приложения:
Похожие вопросы