Мета: вивчити властивостi жирiв, умови їхньої активності й значення для людини. Реактиви: вода, рослинна олiя, спирт, етилацетат, піпетка. Обладнання: пробірки, штатив для пробірок, м'яка ганчірка. Техніка безпеки: обережно, щоб спирт не потрапив в очі, рот, дихальні шляхи. Порядок виконання роботи Лабораторна робота № 3 Тема: «Властивості ліпідів (жирів)». План 1. Приготувати все необхідне для проведення досліду. Пригадати якими властивостями надiленi жири i які вони бувають. Проведення досліду. Зробити висновки. 2. 3. 4. Хід роботи. Дослiд №1. Визначення властивостей ліпідів. 1.В одну пробірку з водою додаємо 0,2-0,3 мл олiï. Пробірку енергiйно струснути. 2. У пробірку зі спиртом додайте 0,3 мл олії. Яка буде реакцiя? 3. У пробірку з етилацетатом додайте 0,3 мл олії. Яка буде реакція? Висновок: Спостереження. Висновки.
ПОМОГИТЕ ПОЖАЛУЙСТА
Ответы
Відповідь:
Пояснення:
Жири́ — велика група органічних сполук, які, з фізичного погляду, мають меншу від одиниці питому вагу і, як правило, розчинні в неполярних органічних розчинниках, як правило не розчиняються у воді, і під звичайним тиском їх не можна перегнати, не розклавши.
В організмі людини основну частину жирів становлять тригліцериди. Крім них жирами називають фосфоліпіди, стероли (в тому числі холестерол).
Жири містяться у тваринних і рослинних організмах. Кожна молекула рослинного або тваринного жиру являє собою змішаний естер гліцерину.[1] Такий жир може бути моно-, ди- та тригліцеридом різних органічних кислот.[1]
Терміни
На позначення жирів використовуються також слова «олії», «масла» і «ліпіди».
Слово «олії», як правило, використовується для позначення жирів, які є рідкими при кімнатній температурі, у той час як слово «жири» зазвичай використовується для позначення жирів, які є твердими речовинами при нормальній кімнатній температурі.
«Ліпіди» використовується для позначення рідких і твердих жирів, а також інших пов'язаних з жиром речовин, як правило, в медичному або біохімічному контексті.