Часом Десна розливалась так пишно, що у воді потопали не тільки ліси, а й сінокоси.
Підрядна якого типу наявна в наведеному реченні?
місця
часу
міри та ступеня
способу дії
Ответы
Відповідь:
1. міри та ступеня
2. порівняння
3. Посеред ріки, де протікала бистрінь, зашипів, увігнувся і тріснув кількома сліпучими промінцями ясний лід.
4. Я так люблю мою Україну убогу, що прокляну самого Бога.
5. Доки сонце зійде, роса очі виїсть.
6. 1) міри та ступеня
2) місця
3) способу дії
4) часу
Пояснення:
1. Складне речення, у якому підрядна частина вказує на ступінь вияву дії, про яку йдеться в головній частині, називається складнопідрядним реченням міри та ступеня.
У таких реченнях підрядна частина відповідає на питання як? якою мірою? наскільки? і приєднується до головної за допомогою сполучників чи сполучних слів як, що, щоб, ніби, скільки, наскільки та ін. У головній частині таких складнопідрядних речень інколи наявні вказівні слова настільки, так, такий, до того.
Часом Десна розливалась так (вказівне слово) пишно (наскільки?), що (сполучник) у воді потопали не тільки ліси, а й сінокоси.
2. Складне речення, у якому зміст головної частини розкривається через порівняння, уподібнення, зіставлення зі змістом підрядної, називається складнопідрядним реченням із підрядним порівняльним.
Підрядна частина таких складнопідрядних речень відповідає на питання як? як саме? подібно до чого? і поєднується з головною за допомогою сполучників як, мов (немов, немовбито), ніби, наче (неначе).
Довгим ключем пливли по небу хмари (як саме?), як (сполучник) журавлі у вирій.
3.Складне речення, у якому підрядна частина вказує на місце або напрям дії, про яку йдеться в головній частині, називається складнопідрядним із підрядним місця.
У реченнях із підрядною місця від головної частини до підрядної можемо поставити запитання де? куди? звідки? Частини таких речень поєднуються за допомогою сполучних слів де, куди, звідки. У головній частині наявні вказівні слова там, крізь, звідти, туди, вони відповідають сполучним словам у підрядній частині.
Посеред ріки, там (вказівне слово) (де?), де (сполучне слово) протікала бистрінь, зашипів сліпучими промінцями лід.
4. Складне речення, у якому підрядна частина вказує на ступінь вияву дії, про яку йдеться в головній частині, називається складнопідрядним реченням міри та ступеня.
У таких реченнях підрядна частина відповідає на питання як? якою мірою? наскільки? і приєднується до головної за допомогою сполучників чи сполучних слів як, що, щоб, ніби, скільки, наскільки та ін. У головній частині таких складнопідрядних речень інколи наявні вказівні слова настільки, так, такий, до того.
Я так (вказівне слово) люблю мою Україну убогу (наскільки?), що (сполучник) прокляну самого Бога.
5. Складне речення, у якому підрядна частина вказує на час або тривалість дії, про яку йдеться в головній частині, називається складнопідрядним реченням із підрядним часу.
У таких реченнях від головної частини до підрядної можемо поставити запитання коли? з якого часу? до якого часу? як довго? з яких пір? Поєднуються вони за допомогою сполучних слів коли, поки, доки, як, ледве та ін. У головній частині складних речень з підрядним часу наявні вказівні слова тоді, доти, допоки, до того часу, до тих пір.
Доки (сполучне слово) сонце зійде, роса очі виїсть (до якого часу?).
6.Хотів би я так (вказівне слово) закричати (наскільки голосно?), щоб (сполучник) усі почули.
Складнопідрядне реченням із підрядним міри та ступеня. Підрядна частина вказує на ступінь вияву дії, про яку йдеться в головній частині. Від головної до підрядної частини ставиться запитання наскільки? А також у головній частині наявне вказівне слово так. Підрядна частина приєднується до головної за допомогою сполучника щоб.
Ми підемо (куди?), де (сполучне слово) життя даруватиме нам радість.
Складнопідрядне реченням із підрядним місця. Підрядна частина вказує на місце дії, про яку йдеться в головній частині. Від головної частини до підрядної ставимо запитання куди?. Підрядна частина приєднується до головної за допомогою сполучного слова де.
Так (вказівне слово) маєш (як?), як дбаєш.
Складнопідрядне речення із підрядним способу дії. Підрядна частина вказує на спосіб дії, про яку йдеться в головній частині. У цьому реченні підрядна частина відповідає на питання як? і поєднується з головною за допомогою сполучника як. У головній частині наявне вказівне слово так.
Я буду готовий тебе зустріти (коли?), коли ти прийдеш.
Складнопідрядне речення із підрядним часу. Підрядна частина вказує на час дії, про яку йдеться в головній частині. Від головної до підрядної частини ставиться запитання коли?. Підрядна частина приєднується до головної за допомогою сполучного слова коли.