1.Щодо яких земель вживалася назва Запорізька Січ?
2. Які чесноти цінувались у січовому товаристві?
3. Що регулювало життя запоріжців?
4. Який орган влади вирішував найважливіші питання на
Січі? Хто до нього входив?
5. Що таке кіш? Які функції виконувала військова
старшина?
6. Чому «радці», «сивовусі діди», «батьки» мали великий
вплив на життя січовиків?
7. Які зброя і флот були у козаків?
Ответы
Ответ:
1.Частина козаків та їхні сім'ї мешкали в зимівниках, а згодом і в селах на території Січі. Згодом назва «Запорозька Січ» стала вживатися щодо земель степової України, де діяли козацькі порядки. Інша назва цих територій — Вольності Війська Запорозького.
2.Уся повнота влади на Січі належала військовій раді, в якій міг брати участь кожен козак. На ній вирішували всі найважливіші справи, як то питання внутрішнього життя, війни і миру, стосунки з польським королем та іншими володарями.
3.Запорозьке козацтво створило самобутнє військове мистецтво. Основа війська — піхота. Найпоширенішим видом піхотного бойового порядку був табір, який застосовували на марші, в обороні й наступі. Він складався із возів, скріплених ланцюгами, які розташовували чотирикутником, півмісяцем або овалом. Спереду, ззаду і з боків табору розміщували гармати, а в середині цього укріплення перебувало військо.
4.Рада обирала кошового отамана, козацьку старшину, гетьмана, спільно вирішувала найважливіші питання, на Січі діяв козацький військовий суд.
5.Кошем називалось і все військове товариство запорозьких козаків, і козацький військовий табір, в якому знаходилася військова старшина на чолі з кошовим отаманом, що здійснювала управління всіма справами Війська Запорозького.
6.Вони були своєрідними охоронцями козацьких звичаїв, знавцями переказів про різні випадки з минулого і тому мали вагомий голос при прийнятті рішень у суперечливих життєвих ситуаціях.
7.Зі зброї у вжитку запорізьких козаків були гармати, рушниці, пістолети, списи, шаблі, келепи, стріли, сагайдаки, якірці, кинджали, ножі, панцери.