Цікавинки "Дріжджі. Бактерії. Губки".
даю много баллов.
Ответы
Ответ:
Дослідники з Університету Дьюка звернули увагу на цікаву особливість-в кухонній губці бактерії розвиваються навіть краще, ніж в лабораторній чашці Петрі, тобто спеціальному посудині для вирощування колоній бактерій. Звичайно, можна припустити, що вся справа в залишках застряглої їжі. Однак в чашці Петрі теж є необхідна бактеріям живильне середовище. Як з'ясувалося, причина полягає в самій структурі губки, про що вчені повідомили у виданні Nature Chemical Biology. У серії експериментів автори роботи показали, що у мікроорганізмів різних видів досить складні взаємини. Одні види бактерій уживаються з іншими видами, інші ж не дають один одному розвиватися, тобто вважають за краще жити тільки в суспільстві бактерій свого виду.
Дріжджі-позатаксономічна група одноклітинних грибів, які втратили міцеліальну будову в зв'язку з переходом до проживання в рідких і напіврідких, багатих органічними речовинами субстратах. Об'єднує близько 1500 видів, що відносяться до відділів Ascomycota і іноді Basidiomycota. Межі групи окреслені нечітко: багато гриби, здатні розмножуватися вегетативно в одноклітинної формі і ідентифікуються тому як дріжджі, на інших стадіях життєвого циклу утворюють розвинений міцелій, а в ряді випадків і макроскопічні плодові тіла. До появи методів молекулярного аналізу такі гриби виділяли в особливу групу дріжджоподібних, але зараз їх зазвичай розглядають разом з дріжджами. Дослідження 18S рРНК показали близьку спорідненість із типовими дріжджами видів, здатних рости лише у вигляді міцелію.
Типові розміри дріжджових клітин становлять 3-7 мкм в діаметрі, а деякі види здатні виростати до 40 мкм.
Дріжджі мають велике практичне значення, особливо пекарські або пивні дріжджі (Saccharomyces cerevisiae). Деякі види є факультативними і умовними патогенами. До теперішнього часу повністю розшифрований геном дріжджів Saccharomyces cerevisiae (вони стали першими еукаріотами, чий геном був повністю секвенирован) і Schizosaccharomyces pombe.