Інформацію про хату минулого українців. 25 балів!
Ответы
Ответ:
Серед села в долині лиснів довгий ставок. Коло самої греблі проти млина на пригорку стояла стара дубова церква з п’ятьма банями, а коло неї, неначе вгніздившись у густому вишняку, стояла ще старіша за церкву, присадкувата, широка дзвіниця. І пригорки, й довгі долини, й зелені левади у вербах понад ставком усе зеленіло й лисніло на веселому сонці, а чисті хати скрізь біліли в садках, ніби чиясь вередлива рука, граючись, розкидала їх у поетичному безладді по горбах та долинах".[1]
Нечуй-Левицький у повісті «Старосвітські батюшки та матушки»
Українська хата — загальнопоширена на території України назва житлової споруди;[2] тип народного житла України.
Білена зовні і всередині під солом'яним дахом хата є основним типом української хати, котра лише у ХVII — XVIII ст. набула етнічної виразності і стала етнографічною ознакою українського народу.[3] Від нього відрізняються рублені хати північної частини України (Полісся) і Карпатських гір, де вони дерев'яні, мають відкриті стіни.
Українське національне житло створювалося українцями протягом століть шляхом безперервного вдосконалення прийомів і форм, які відповідали умовам життя, побуту й естетичним уподобанням народу.[4] В архітектурі української хати відбилося все тисячолітнє багатство народних традицій, символів, звичаїв та обрядів.
Народна будівельна творчість розвивалася в руслі поступу загальнолюдської цивілізації, на неї впливали суспільні, соціально-економічні, моральні фактори, але українська хата має типові риси всіх районів України, є результатом спільності етнічного складу народу. Внутрішнє планування та інтер'єр української хати характеризується типологічною єдністю. Українська хата стала не тільки житловим простором для людини, місцем родинних обрядів, а й найяскравішим символом української народної культури, добробуту та ознакою духовності української нації. Українська хата є для українців етносимволом.[5]
Українська хата. Музей української народної архітектури та етнографії в Пирогові (біля Києва, Україна)
Українська хата з округлими вікнами. Музей української народної архітектури та етнографії в Пирогові (біля Києва, Україна)