10 фактов о византии
Ответы
Ответ:
1. Формально ніякого розділу Римської Імперії не було. Держава ще за часів єдності швидко втрачала зв’язність через величезних розмірів. Тому імператори західної і східної частин держави формально були як би співправителями.
2. Візантія існувала з 395 року (смерть римського імператора Феодосія I) до 1453 (захоплення Константинополя турками).
3. Власне, назва «Візантія» або «Візантійська імперія» отримала у римських істориків. Самі жителі Східної Імперії називали країну Римською імперією, себе римлянами («ромеями»), в Константинополь Новим Римом.
4. Територія, контрольована Константинополем, постійно пульсувала, розширюючись при сильних імператорів і скорочуючись при слабких. При цьому площа держави змінювалася в рази. Динаміка розвитку Візантійської Імперії
5. У Візантії був свій аналог кольорових революцій. У 532 році народ почав висловлювати крайнє невдоволення жорсткою політикою імператора Юстиніана. Імператор запросив чернь на переговори в Іподром, де війська просто винищили незадоволених. Історики пишуть про десятки тисяч загиблих, хоча цифра ця, швидше за все, завищена.
6. Одним із серйозних факторів в підйомі Східної Римської Імперії стало християнство. Однак воно ж на заході Імперії зіграло негативну роль: в країні сповідалося занадто багато течій християнської віри, що не сприяло внутрішній єдності.
7. В 7-м столітті араби, які воювали з Константинополем, проявляли таку терпимість до інших релігій, що підлеглі Візантії племена вважали за краще залишатися під їх владою.
8. Протягом 22 років у 8-9 століттях Візантією правила жінка – спочатку регент при своєму синові, якого вона засліпила, а потім і повноцінна імператриця. Попри кричущу жорстокість до власного сина, Ірина канонізована за те, що активно повертала до храмів ікони.
9. Контакти Візантії з Руссо почалися в 9-му столітті. Імперія відбивала удари сусідів з усіх напрямків, з півночі прикриваючись Чорним морем. Для слов’ян воно перешкодою не виявилося, тому візантійцям довелося відправляти на північ дипломатичні місії.
10. 10-е століття ознаменувався майже безперервною низкою військових зіткнень і переговорів Русі та Візантії. Походи на Царгород (так слов’яни називали Константинополь) закінчувалися з різним ступенем успішності. У 988 році був хрещений князь Володимир, який отримав в дружини візантійську царівну Анну, а Русь і Візантія уклали мир.