Предмет: Литература, автор: juliyakoko11

3. ІЗБОРНИК СВЯТОСЛАВА -ЦЕ ОДНА З НАЙДАВНІШИХ ПАМ'ЯТОК ПИСЕМНОСТІ КИЇВСЬКОЇ РУСІ, ПЕРША ДАВНЬОУКРАЇНСЬКА КНИГА ЕНЦИКЛОПЕДИЧНОГО ХАРАКТЕРУ, ЯКА НАПИСАНА 1073 РОКУ. ЗАПИШІТЬ ЇЇ ОСОБЛИВОСТІ срочно!!!​

Ответы

Автор ответа: egorcompaniaz
0

Ответ:

Объяснение:

Це одна найдавніша рукописна книга, що збереглася з ХІ ст., — Ізборник Святослава. Це своєрідна енциклопедія, призначена для читання. Її завдання — утвердити людей у вірі й наставити, як правильно жити за законами християнської моралі.

За чималою кількістю українізмів, ужитих у творі, учені висловлюють припущення, що манускрипт було написано в Києві, звідки його перевезли на території, що належать нині Росії, де він зберігається нині в Московському історичному музеї.

Книжку, з якої переписано Ізборник, імовірно, було створено на замовлення царя Симеона, на час правління якого припадав економічний і культурний розквіт Болгарського царства. На початку Х ст. він замовив переклад збірника з грецької на старослов’янську. До Київської Русі, вірогідно, рукопис потрапив після походу князя Святослава на Балкани. Із книги було зроблено кілька списків1, найдавнішим з яких вважають київську копію, виконану в 1073 р. за вказівкою сина Ярослава Мудрого Святослава. Але в наукових колах існує й інша версія, згідно з якою до Києва привезли грецький примірник, котрий перекладали київські тлумачі.

1 Кіновар - червона фарба, яку добувають із сірчистої ртуті.

В Ізборнику Святослава вміщено статті з богослов’я, філософії, історії, літератури, географії, біології, педагогіки та інших галузей знань, авторами яких були десятки діячів того часу. Порівнявши стиль написання літер, науковці дійшли висновку, що переписували книжку в Києві двоє майстрів. Один з них залишив своє ім’я в кінці твору: „Закінчено цю книгу рукою грішного Іоанна“.

Тексти рукопису мали на меті утвердити читачів у вихованні християнських чеснот і добропорядності. Ось кілька з них:

• Ліпше за все людині в житті своєму не дуже багатства прагнути, тіло своє стримувати: норову — пом’якшення, голосу — ласкавість і заспокійливість, в їжі та питті — помірність.

• Пред старцями — мовчання, пред мудрими — послух, з рівними любов мати, з меншими — дружня згода.

• Не бути смішливому, сором’язливому бути, очі долу тримати, а не догори, не суперечити.

Двісті двадцять шість аркушів книги написано уставом на пергаменті. За художнім оформленням вона подібна до Остромирового Євангелія. Береги манускрипта прикрашено малюнками, початкові літери кожного розділу оздоблено кольоровими візерунками. З історичного та мистецького погляду цінним є малюнок, на якому зображено родину князя Святослава — замовника книги.

Похожие вопросы
Предмет: Английский язык, автор: kulbosynmiras67
Предмет: Английский язык, автор: Anton297535892864