визначте основні ознаки та риси постіндустріального суспільства???!!!!
Ответы
З постіндустріальним розвитком асоціюється західна цивілізація, за якого на певних етапах виникає самопідтримуюча економіка, правова держава, демократичний правовий устрій, громадянське суспільство, розвинуті системи життєзабезпечення. Швидко зростає виробництво нематеріальних благ (послуг). Головною формою власності є інтелектуальна. Володіння інформаційними ресурсами та можливість їх швидкої обробки відіграє найважливішу роль у досягненні провідних позицій в усіх сферах суспільного життя (економічна, соціальна, наукова).
Науково-технічна революція вносить кардинальні зміни в сиснему виробництва в постіндустріальній цивілізації. Найголовніші процеси пов*язані ізширокою інтелектуалізацією виробництва, його дематеріалізацією, мінітюаризацією. Інтелектуалізація означає, що на цьому етапі суттєво зростають вимоги до живого фактора виробництва, робочої сили, до її професійного рівня. Витрати на інженерну, наукову працю сягають 2/3 загальних затрат на виробництво товарів.
Дематеріалізація виробництва, фого комп*ютерізація, та інформатизація пов*язані із зміною моделі економічного розвитку з переходом від екстенсивного до інтенсивного типу господарського зростання. Економіка “полегшується”, зменьшуються питомі витрати матеріалів, енергії, сировини, інших ресурсів на виготовлення одиниці продукції. Швидкими темпами розвивається електронізація, роботизація, комп*ютерізація виробництва, впровадження біотехнологій. Все це свідчить про початок нової ери суспільно-економічного звитку – ноосферно космічної світової цивілізації.
Новий тип факторів виробництва, що формуються як всесвітні, називають біотехнотронними. Домінантною основою ноосферного типу виробництва стає творчо-індивідуальна діяльність людини.
Вітчизняні економісти розглядаючи сучасне постіндустріальне суспільство, відзначають наступні його особливості:
- у структурі виробництва стали переважати інформаційні ресурси, тому не виникає притаманна традиційній економіці проблема розподілу обмежених ресурсів;
- в економіці все в більшій кількості виробляються високотехнологічні товари та послуги, внаслідок чого знижується залежність виробництва від країн - виробників промислової продукції;
- основним чинником економічного зростання стає реалізація людьми свого інтелектуального потенціалу, а найбільш прибутковими інвестиціями - інвестиції в людський капітал.
Якщо проаналізувати різні ознаки і особливості економіки знань, виявлення як західними, так і вітчизняними економістами, то можна сказати, що економіці знань притаманні специфічні риси.
- Відбуваються істотні структурні зміни в економіці, що виражаються у зсуві в бік сфери послуг. Так, в даний час частка сектора послуг у ВВП США становить близько 80%, а в Росії - перевищує 50%.
- Головним економічним ресурсом стають інформація і знання, тобто інтелектуальні ресурси.
- Змінилися функції знань. У сучасній економіці знання можуть "виступати як безпосередній продукт виробництва, як предмет безпосереднього кінцевого споживання, як виробничий ресурс, як предмет і засіб розподілу та / або ринкових трансакцій, як засіб тезаврації, як знаряддя або інструмент управління, як засіб консолідації суспільства та відтворення суспільних інститутів "
- Відзначається зростання трансакційних витрат (витрат на пошук інформації, вивчення кон'юнктури ринку, рекламу, захист прав власності тощо).
- Видозмінюються умови досягнення конкурентних переваг: конкурентоспроможними стають ті контрагенти, які раціонально і ефективно використовують свої інтелектуальні ресурси (випускають принципово нову продукцію, вдосконалюють свої бізнес-процеси, продуктивно направляють інформаційні та інтелектуальні потоки, виробляють стратегію на задоволення індивідуальних запитів споживачів, здійснюють своєчасну передачу та управління знаннями).
- Спостерігається зростання наукоємності товарів і послуг.
- Збільшуються витрати на інтелектуально місткі товари і послуги (на фінансові послуги, розваги, спорт, відпочинок, персональні комп'ютери, мобільні засоби зв'язку, цифрову побутову техніку тощо).
- Підвищується частка наукомістких товарів у міжнародному обміні.
- Змінюється структура ринку праці: спостерігається формування і зростання кластера "інтелектуальних працівників" (knowledge workers), віртуальних форм організації праці, розширення аутсорсингу.
- Виникають нові форми організації економічної діяльності (електронна торгівля) і нові інструменти (електронні гроші, електронний підпис).
- Відбувається трансформація окремих економічних законів (зниження граничного продукту, зростання граничних витрат).
- Підвищується частка інноваційної складової у виробництві товарів і послуг (збільшується чисельність науково- дослідницького персоналу, масштаби інвестицій в науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи (НДДКР), ступінь захисту інтелектуальної власності, питома вага наукових робіт, виконуваних вузівським сектором, обсяг і темп виробництва високотехнологічної продукції).
- Відбувається великомасштабне проникнення ІКТ в усі сфери діяльності.