Записати. Пояснити значення фразеологізмів, вказати їх походження, у разі потреби скориставшись словником. Два-три фразеологізми увести до самостійно складених речень (письмово).
Ахіллесова п’ята; авгієві стайні (конюшні); між сціллою і харібдою; погляд Медузи: езопова мова; вавилонське стовпотворіння; умивати руки; іудин поцілунок; останній з могікан; за царя Гороха; ні пуха, ні пера.
Ответы
Ответ:
АХІЛЛЕСОВА П'ЯТА
Ахіллесова п'ята - означає слабке, вразливе місце в людини.
Ахіллес виріс і став непереможним воїном. Однак в одному з боїв стріла, спрямована рукою бога Аполлона, вразила його в п'яту, і герой загинув. З того часу будь-яке слабке, вразливе місце в людини називають ахіллесовою п'ятою.
АВГІЄВІ СТАЙНІ (КОНЮШНІ)
Авгієві стайні — в грецькій міфології обора царя Еліди Авгія, що мав багато худоби й не чистив обору від гною 30 років. Геракл спрямував води річки на Авгієві стайні й вичистив їх за один день, не забруднившись, що стало п'ятим (за іншими джерелами сьомим) подвигом Геракла.
У сучасній мові крилатий вираз авгієві стайні означає надзвичайно забруднене місце, велике безладдя або вкрай занедбані й заплутані справи.
МІЖ СЦІЛЛОЮ І ХАРІБДОЮ
Вислів вживається у значенні: опинитися у ситуації, коли маєш обрати між двома можливими діями, проте обидві небезпечні або неприємні; потрапити в небезпеку, що загрожує звідусіль.
Між Сціллою і Харібдою — крилатий вислів, що походить з грецької міфології. За міфами давніх греків, на прибережних скелях по обидва боки Мессінської протоки жили два чудовиська — Сцілла і Харібда, нападали на мореплавців і пожирали їх.
ПОГЛЯД МЕДУЗИ
Погляд Медузи: важкий погляд, погляд який викликає дискомфорт.
Якщо людина неприємна в спілкуванні і не подобається оточуючим, то часто кажуть, що вона володіє «поглядом Медузи».
У легендарної Медузи було ще дві сестри – Горгони. Зовні вони виглядали вельми страхітливо: на голові змії звивалися, а замість ступень були мідні копита.
Медуза Горгона була найстрашнішою з трійці. Якщо чоловік дивився на неї, то відразу перетворювався на камінь. Перемогти чудовисько Персею вдалося. Щоб вбити Медузу герою довелося проявити неабияку кмітливість: під час битви він використовував блискучий щит, в якому відображалася Горгона – так Персей жодного разу не подивився на чудовисько. Потім він відрізав голову поваленій Медузі і прикріпив її до щита. Як виявилося, її погляд все ще міг перетворювати в камінь все живе.
ЕЗОПОВА МОВА
Фразеологізм Езопівська мова виник завдяки давньогрецькому байкарю Езопу. Езоп був рабом і складав байки, у яких висміював людські пороки, переважно панівної касти, своїх господарів, але якби він робив це прямо і відкрито, то явно поплатився б за свої вільнодумні оповідання
Езопова мова — замаскований спосіб думок з натяками, недомовками (інакомовлення, алюзії, іронії, алегорії) задля уникнення цензурних чи будь-яких інших заборон, переслідувань.
ВАВИЛОНСЬКЕ СТОВПОТВОРІННЯ
Вавілонське стовпотворіння — безладдя, гармидер, при якому люди не розуміють один одного. Голови туманіли від невщухаючого лементу цього вавілонського стовпотворіння. З ранку до ночі горлають водоноси, вищать шарманки, іржуть коні (Олесь Гончар, I, 1959, 37).
Оповідь про Вавилонське стовпотворіння має в Біблії і етнологічне значення, так як покликана пояснити етимологічне походження назви недобудованого після невдалого стовпотворення міста Бавел (Вавилон) від івритського дієслова балал (בלל) - змішувати.
УМИВАТИ РУКИ
Понтій Пілат на вимогу юрби затвердив смертний вирок і при цьому вмив руки. За тодішнім ритуальним звичаєм це означало, що він стверджує свою непричетність до смерті праведника.
З цієї легенди й походить вислів «умивати руки» в значенні ухилятися від будь-якої відповідальності.
ІУДИН ПОЦІЛУНОК
Згідно з авторами Євангелія, Юда Іскаріот, один з учнів Ісуса Христа, зрадив його. Щоб вказати на Христа, він, підійшовши з вартою, поцілував Ісуса вночі в Гетсиманському саду після моління про чашу. Поцілунок Юди відноситься в християнстві до числа Страстей Христових і йде відразу за Гефсиманським молінням Ісуса.
«Поцілунок Юди» став ідіомою, що виражає вищу ступінь підступності людини, а також виступає символом зради.
ОСТАННІЙ З МОГІКАН
Останній із могікан – останній представник покоління, роду, народності або соціальної групи.
Назва роману (1826) американського письменника Ф. Купера. Індіанське плем'я могіканів, жорстоко переслідуване білими колонізаторами, майже повністю вимерло протягом XVIII ст.
ЗА ЦАРЯ ГОРОХА
За царя Гороха – дуже давно, в незапам’ятні, стародавні, давні часи.
За царя Гороха, коли людей було ще трохи - саме з цим продовженням знаю вислів, значення не змінюється, але емоцій буде більше.
НІ ПУХА, НІ ПЕРА
Фраза "Ні пуха, ні пера!" виникла серед мисливців і була заснована на забобонних поняттях про те, що при прямому побажанні (і пуха, і пера) результат полювання можна "зурочити". Перо мисливською мовою означає "птах", "пух" - різна звірина.
Цей вислів виник в середовищі мисливців і був утворений на забобонному уявленні про те, що при прямому побажанні (і пуху, і пера) результати полювання можна «наврочити».
Ось таке побажання удачі у своєрідній формі. Боятися наврочити люди не перестали і досі. «Ні пуху ні пера» кажуть школяру або студенту перед іспитом.
РЕЧЕННЯ
1.В цій справі я умиваю руки.
2.Трапилося це за царя Гороха.
3.Ні пуха, ні пера - побажали мені на змаганні.