Предмет: Биология, автор: levserbulov

срооооооочна 10. Опишіть всі прогресивні ознаки папоротей порівняно з мохами. Наведіть приклади папоротей​

Ответы

Автор ответа: polisukden1
0

Ответ:

Папороті – це рослини, які належать до відділу папоротеподібних.

Мохи – це рослини, що належать до відділу мохоподібні.

Порівняння папоротей і мохів

У чому ж різниця між папоротями й мохами? Папороті панували на Землі 300 мільйонів років тому, хоча з’явилися набагато раніше – в девоні. Наприкінці палеозою і початку мезозою вся наша планета була вкрита величезними масивами лісів з деревоподібних папоротей.

Саме вони, відмираючи, стали основою для утворення величезних запасів горючих корисних копалин – кам’яного вугілля, нафти, газу і сховищем відбитків прадавньої флори і фауни Землі.

Мохи з’явилися в той же геологічний час – наприкінці девону, але не набрали тих розмаху, висоти і біомаси, з якими підкорили планету папороті.

Вже в нашу геологічну епоху мохи стали джерелами для формування торфу, торфовищ і торф’яних боліт. Торф є пальною корисною копалиною, цінним органічним добривом і сировиною для виробництва:

пластмаси;

воску;

фарб;

лаку;

спирту і кислот.

Папороті мають характерний, ні з чим не порівнянний вид. Це деревна або трав’яниста рослина. Вона має видозмінений пагін, до якого за допомогою черешка кріпляться псевдолистки, або вайї.

Це – перший еволюційний крок до утворення у рослин справжньої листової пластини. Вайї виконують дві функції:

перша – фотосинтез;

друга – спороутворення.

У ґрунті рослина закріплюється за допомогою підземного стебла – кореневища. Від нього відходить безліч вегетативних коренів.

У стеблі папороті сформовані тканини – провідні і паренхімні, що дають рослині можливість споживати більше мінеральних речовин і води, ніж його більш низькоорганізовані колеги по планеті.

Життєвий цикл папороті складається з двох фаз – спорофіта і гаметофіта з переважанням першої фази над другою.

На нижній частині вайї утворюються гаплоїдні спори. З часом спорангій розкривається, спори падають на землю і проростають. Саме цей заросток несе гамети, жіночі та чоловічі.

Але яйцеклітини і сперматозоїди однієї рослини визрівають в різний час, тому автозапліднення не відбувається. Як і у мохів, для здійснення запліднення папоротям необхідна сильно зволожене середовище.

З заплідненої зиготи розвивається особина – спорофіт. Спочатку вона використовує поживні речовини, які є в заростку, а коли він відмирає, починає харчуватися самостійно.

Мохи – дводомні рослини, тобто на верхівках чоловічих рослин розташовані органи, що виробляють сперматозоїди, а на верхівках жіночих – продуценти яйцеклітин. Але кожна рослина незалежно від статі володіє стеблом і листками. Вони дрібні і містять хлорофіл.

У багатьох мохів листки нижнього ярусу стають жовто-бурими через руйнування пігменту в умовах недостатньої освітленості.

Корней у мохів немає. До ґрунту вони кріпляться ризоїдами – багатоклітинними волосоподібними відростками.

Мохи розмножуються спорами, які визрівають в спорангії спорофита. Спорофит моху представлений ніжкою з коробочкою. Але живе він недовго і швидко всихає.

Підсохнута коробочка відкривається, і з неї прокидаються спори. З них виростає рослина з гаплоїдним набором хромосом – багаторічна, зелена; жіноча чи чоловіча особина. В життєвому циклі мохів переважає гаметофіт над спорофитом.

Відмінність папоротей від мохів полягає в наступному:

У мезозої папороті домінували на Землі, на відміну від мохів;

Папороті були сировиною, з якої сформувалися кам’яне вугілля, нафта, газ, а мохи є основою для формування торфу;

Мохи – дводомні рослини, папороті – однодомні;

Листя мохів виробляють лише хлорофіл, листя папороті – місце для фотосинтезу і відкладання спор;

У мохів – ризоїди, у папороті – кореневища;

У мохів – листя, у папороті – вайї;

У папороті є сформована проводяча і паренхімна тканина, у мохів така диференціація не спостерігається;

В життєвому циклі мохів переважає гаметофіт над спорофитом, а у папороті – спорофіт над гаметофітом.

Объяснение:

Похожие вопросы
Предмет: Русский язык, автор: dnaf