10 цікавих фактів про Георгія Орлика.
Срочно!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ответы
Пилип Орлик – український політичний, державний і військовий діяч, Генеральний писар, Гетьман Війська Запорозького у вигнанні (1710-1742), поет, публіцист – народився 11 (21) жовтня 1672 на території нинішньої Білорусі в сім’ї родовитої литовської шляхти чеського походження — Орликів.
Навчався в Києво-Могилянській академії, де його вчителем був професор філософії Стефан Яворський. Саме за його рекомендацією молодий Орлик став секретарем канцелярії київського митрополита, а через короткий час був запрошений до гетьманської канцелярії в Батурин.
Києво-Могилянську академію Пилип Орлик закінчив у 1694 році. Навчався відмінно, проявив поетичний талант та талант ораторства, цікавився філософією й літературою, добре володів українською, польською, церковнослов’янською, болгарською, італійською та іншими мовами.
З 1702 (за іншими джерелами — з 1706) року був Генеральним писарем та довіреною особою Івана Мазепи. 1708 року взяв участь у виступі Гетьмана Івана Мазепи проти Петра I.
Після Полтавської битви емігрував до Османської імперії.
За Іваном Мазепою до Бендер пішли близько 50 провідних представників старшини, майже 500 козаків із Гетьманщини та понад 4 тисячі запорожців. Ці «мазепинці», як їх часом називають історики, були першою українською політичною еміграцією. Вони і обрали 5 квітня 1710-го року Пилипа Орлика гетьманом України (у вигнанні). Обрання відбулося в присутності запорожців, генеральної старшини, козацтва, а також османського султана і шведського короля Карла ХІІ.
Основними пріоритетами зовнішньої політики Пилип Орлик уважав: необхідність шведської протекції з гарантією незалежності й територіальної цілісності України, встановлення міцного миру та військового союзу з Кримським ханством.
У 1711 та 1712 роках двічі намагався збройною боротьбою здійснити свої права на рідній землі. В 1714 році був із Карлом ХІІ у Молдовському князівстві, а потім разом із ним переїхав до Шведської імперії, де перебував аж до 1720 року. У 1720 році через Німеччину, Чехію, Шлезьк прибув до Речі Посполитої, де пробув до березня 1722 року. З Речі Посполитої виїхав до Османської імперії, де затримався якийсь час у Хотині над Дністром, потім у Серезі, врешті зупинився в Салоніках та прожив тут до 1738 року. А згодом, побувавши якийсь час у Чернівцях, Каушанах та в Букарешті, переїхав до Ясс (колишня столиця Молдовського князівства), де й помер у 1742 році.
Конституція Пилипа Орлика – «Пакти й Конституції прав і вольностей Війська Запорозького» – це договір гетьмана Війська Запорозького Пилипа Орлика зі старшиною та козацтвом Війська, укладений 5 квітня 1710 року, який передбачав ратифікацію шведським королем Карлом XII.
Конституція Пилипа Орлика – документ великої значущості в історії українського державотворення, перша українська та одна з перших європейських конституцій.
Конституція обмежувала привілеї гетьмана та старшини, вирівнювала козаків у правах, зберігаючи при цьому окремий статус запорожців. Окрім того, передбачала політичну незалежність України від Московії та розбудову незалежної української Церкви.
Конституція вперше запропонувала розподіл влади на окремі гілки. Законодавча влада – Генеральна Рада, до якої мали входити генеральна та полкова старшина, представники козацьких полків (генеральні радники) і Запорозької Січі. Генеральна Рада мала скликатися тричі на рік – на Різдво, Великдень та Покрову. Впродовж часу «між сесіями» повноваження Генеральної Ради виконували гетьман і Рада генеральної старшини – вища виконавча влада. Суд за Конституцією мав бути незалежний. Уперше Орлик застосовує поняття «вільний народ», тобто населення конкретної території, яке має самоврядні права.
Пилип Орлик залишив після себе багато листів і великий рукописний «Діаріуш подорожній» («Щоденник», 1720-1733, частково його видали 1938 року та повністю у 2013 році (видавництво «Темпора»).
Пилип Орлик написав також поетичні книжки: «Прогностик щасливий», приурочений полковнику Данилу Апостолу (1693), «Алкід Руський», присвячений Івану Мазепі (1695), а на честь полковника Івана Обидовського – «Гіппомен сарматський» (1698).
До останніх своїх днів великий гетьман невтомно шукав підтримки української державності у володарів Франції, Великої Британії, Ватикану, Саксонії, Прусії, привертав увагу європейських володарів до трагічної долі рідної країни, розділеної між зажерливими сусідами.
Оригінал Конституції Пилипа Орлика зберігається у Швеції. Його вперше привезуть в Україну 16 серпня з нагоди святкування 30-річчя Незалежності.
Объяснение:
скоротиш и выпишыш что надо
Ответ:
Пилип Орлик цікаві факти
Народився в сім’ї родовитої литовської шляхти чеського походження. Його батько служив у війську короля Речі Посполитої і загинув, коли Пилипу був тільки рік.
Пили Орлик навчався навідмінно у Києво-Могилянській колегії.
Він мав талант ораторства, писав вірші, цікавився філософією і літературою.
Пилип Орлик був поліглотом: знав українську, польську, церковнослов’янську, болгарську, італійську, шведську, французьку, сербську, немецьку, грецьку, латинь.
В 1710 році Пилип Орлик склав «Пакти й Конституції прав і вольностей Війська Запорозького» — документ, який назвали Конституція Пилипа Орлика. Цей документ вважають першою українською Конституцією, а також однією із перших конституцій у Європі.
Він до самої смерті відстоював ідею незалежності України, шукав підтримки у європейських держав. Хоча народився Пилип Орлик не в Україні і помер за її межами.
Пилип Орлик був одружений на Ганні Герцик. У шлюбі народилося 3 сина та 5 доньок. Дружина підтримувала ідеї чоловіка, допомогала чим могла. Вони завжди були поруч, хоча були вимушені емігрувати.
Пилип Орлик був одним із соратників гетьмана Івана Мазепи
Пилип Орлик був серед перших українців, які тікали із рідної землі за політичними мотивами. Він жив у Швеції, Австрії, Чехії. На території Туреччини в Салоніках він жив з 1722 по 1734 рік під наглядом турецької влади. Також деякий час він жив на територія сучасної Молдови та Румунії. Але навіть на чужині він вважав себе гетьманом та продовжував державотворчу діяльність та боротьбу за незалежність.
Мудрий політик та дипломат зустрів смерть в убозтві і бідності. Після смерті Пилипа Орлика його справу гідно продовжував син Григір, та він загинув на берегах Рейну в лавах французької армії в битві проти прусських військ 1769 року, на 17 років переживши батька. На той час він уже був маршалом Франції.