Предмет: История, автор: volodimigorodecki

Опишіть основні події історії Польщі у Х-ХІV ст.

Ответы

Автор ответа: aversinivan028
0

Ответ:

ПОЛЬЩА, Республіка Польща (Rzeczpospolita Polska) – д-ва в Центр. Європі. Межує з Німеччиною, Чехією, Словаччиною, Україною, Білоруссю, Литвою і РФ (Калінінградська обл.). Має вихід до Балт. моря. Територія 322,5 тис. км². Столиця – м. Варшава. За адм.-тер. устроєм П. поділяється на 16 воєводств, воєводства – на повіти (379), повіти – на гміни (громади; 2478). Населення 38,17 млн осіб (2009). Нац. склад і етнічні групи: поляки – 96 % (понад 12 млн поляків проживають у Пн. Америці, Бразилії, Франції, Литві, Росії, а також в Україні (бл. 250 тис.)), 1,23 % (471,5 тис.) – представники ін. національностей, 2,03 % (774,9 тис.) не визначають своєї нац. приналежності. Із нац. меншин – силезці (173,2 тис.), німці (152,9 тис.), білоруси (48,7 тис.), українці (31 тис.; разом із лемками – 37 тис. (за даними перепису 2002). Держ. мова – польська. Реліг. склад населення: католики (89,6 %), в т. ч. грекокатолики (0,15 %) православні (1,33 %), протестанти (0,4 %) та ін. Грошова одиниця – польс. злотий.

Форма політ. ладу (за Конституцією 1997): парламентська республіка, парламент складається із двох палат (сейм і сенат), виконавчу владу здійснюють Президент і Рада Міністрів на чолі з прем'єром. Форма держ. устрою: унітарна д-ва. П. є членом Організації Об'єднаних Націй, Північноатлантичного альянсу (1999), Європейського Союзу (2004) та ін. міжнар. орг-цій.

П. як держ. утворення сформувалася внаслідок консолідації та об'єднання західнослов'ян. племен і племінних союзів у межиріччі Вісли й Одри під егідою племінного князівства полян із центром у м. Гнєзно. У 2-й пол. 9 ст. – 1-й пол. 10 ст. за правління князівської династії Пястів д-ва отримала назву Польща, а її населення (дещо згодом) – збірну назву "поляки". Уперше заг. назва народу трапляється в документах поч. 11 ст., остаточно утверджується в 13–15 ст., хоча ще тривалий час зберігався поділ на мовно-діалектні та етногр. регіони. Першим достовірним князем був Мєшко I (Мешко I; 922/945–992). За свого правління 966 він запровадив християнство рим. обряду, що мало важливе значення для престижу д-ви, а також внутр. інтеграції населення. Мєшко I і його наступник Болеслав I Хоробрий (967–1025) у боротьбі з нім. володарями завершили територіальне об'єднання польс. земель. На зх. вони провадили боротьбу з Нім. імперією за Помор'я, на пд. в конфлікті з Чехією приєднали Силезію й Малопольщу із Краковом, на сх. зіткнулися з об'єднавчими зусиллями Київської Русі, що консолідувала східнослов'ян. племена (Червенські гради та Перемишль переходили з рук в руки). 1025 Болеслав I Хоробрий був коронований, а д-ва отримала назву Королівство Польське. На підставі княжого права володар обкладав населення натуральними данинами та повинностями, сприяв розвитку ремесла, зміцнював укріплені центри – гроди. Поступово із князівської дружини сформувався стан земельних власників (можновладців) і рицарів-шляхти (владики). Селянство – кмети – було залежним лише від короля. Потреби держ. управління спонукали до створення провінцій та їх адм. апарату. Столицею було Гнєзно, потім – Познань, а із серед. 11 ст. – Краків. Після Болеслава I Хороброго розпочалася боротьба за трон між спадкоємцями, що збіглася зі зміцненням можновладців і феод. рицарства. У міжусобну боротьбу польс. князів часто втручалися споріднені з ними рус. князі, зокрема Галицько-Волинського князівства. Міжусобиця призвела до виникнення численних дрібних князівств, посилення експансії на польс. землі нім. д-в та балт. племен пруссів і ятвягів. Для стримування останніх кн. Конрад I Мазовецький 1226 запросив на свої землі рицарів Тевтонського ордену, котрі незабаром, спільно з Орденом меченосців, утворили свою д-ву й розпочали захоплення земель із слов'ян. та балтським населенням за підтримки імперії і папства. У серед. 13 ст. в польс. землі були спустошені монголо-татарами, але закріпитися там їм не вдалося. З огляду на зовн. небезпеки серед польс. володарів посилилися об'єднавчі тенденції, а куявському кн.

Объяснение:нет

Автор ответа: bosownekit024
0

Ответ:

mq украинцам а русским qq

Объяснение:

Похожие вопросы
Предмет: Русский язык, автор: ssn54
Солнце уже склонялось к закату на озерной стороне. Стало не так жарко.
В эту пору дня обычно появлялся на Иссык-Куле белый пароход.
Мальчик направил бинокль к самому дальнему видимому месту и затаил дыхание. Вот он! И все забылось сразу; там, впереди, на синей-синей кромке Иссык--Куня ,появился белый пароход. Выплыл. Вот он! С трубами в ряд,длинный, мощный, красивый. Он плыл, как по струне, ровно и прямо. Мальчик поспешно протер стекла подолом рубашки, еще раз поправил окуляры.Очертания парохода стали еще четче. Теперь можно было заметить, как покачивается он на волнах, как за кормой остается светлый вспененный след.
Не отрываясь, мальчик с восхищением смотрел на белый пароход. Была бы на то его воля, он упросил бы белый пароход подплыть поближе, чтобы можно было видеть людей, которые на нем плыли. Но пароход не знал об этом. Он медленно и величественно шел своей дорогой, неведомо откуда и неведомо куда
Предмет: Русский язык, автор: селета