Допоможіть будь ласка заповнити таблицю до тексту “Таємниця козацкої шаблі»
Ответы
Відповідь:
У книзіце описано так:
1. Дата події - Наталочка збагнула, що вона якимсь дивом бачить саме ту трагічну п’ятницю 30 червня 1651 року, третій день Берестецької битви.
2. Військо польської шляхти - попереду крився за білою заслоною польський стан, величезне 150-тисячне військо
3. На чолі польського війська стояв - Король Ян Казимир зібрав, кого лиш міг..
4. Військо козаків - Козаків стояло менше: тисяч сто, і з ними татари.
5. На чолі козацького війська стояв - З їхнього стану вискочив, мов іскра, вершник у дорогому вишневому жупані (Богдан Хмельницький – зрозуміла Наталочка)
6. Зрадниками були - Татари тікали! "Зрада!" – прошелестіло козацькими лавами
7. Хмельницький погнався за зрадниками і... - (Богдан Хмельницький – зрозуміла Наталочка) і, припавши до кінської гриви, помчав навперейми. За ним кинулись якийсь старшина і ще кілька козаків...
Вернися, гетьмане! Чи ти хочеш спинити вітер? Орду не завернеш, сам потрапиш у полон... Та він летів безоглядно.
(за матеріалами Вікіпедії Хмельницький так і не повернувся на поле битви: одністверджують, що коли він таки наздогнав татар, ті його взяли у полон, інші - що у полон його н брали, він добровільно відмовився повертатись).
8. На пагорбі залишились стояти: - ...Їх стояло три сотні на пагорбі, що, мов острів, височів серед болота. Старого важко було впізнати: чуб розметався, сорочка розхристалася, очі палали, а шабля в руці мигтіла, як блискавка. Поляки насідали, козаки відбивалися, не відступаючи ні на крок.
9. Ян Казимир запропонував козакам - – Панове запорожці! Ясновельможний король Ян Казимир подивований вашою відвагою, – ("Так то сам король!" – збагнула Наталочка). – Він помилує вас, якщо складете зброю. Він візьме вас на службу за високу плату!
10. Що зробили козаи з грошима - з-за поясів та з глибоких кишень своїх безкраїх шароварів діставали гроші і зневажливо, широким жестом сівачів кидали їх у твань.
11. Старий січовик запропонував молодому зберегти і віддати Богуну - Слухай-но, пане-брате, – звернувся до чорнявого старий січовик. – Треба якось прорватися до Богуна і передати ось це, – він дістав з-за пазухи сяйливий малиновий згорток. Наталочка впізнала, що то: корогва, яку в паніці збили додолу. Отже, старий підняв і заховав її. ( за словником корогва - це старовинний бойовий прапор)
12. Як загинув козак у човні - Поляки, брьохаючись у баговинні, оточили озерце, серед якого плавав козак, та не могли здолати героя. Він сік їх, як капусту, він сміявся їм в очі, рани йому не шкодили, кулі його не брали, смерть боялася підступити до такого несусвітнього зухвальця. Вже й шабля не витримала, переламалася навпіл, то він відбивався веслом. Троє насідало на нього спереду, якийсь мазур закрався ззаду, націлився в плечі списом...
Наталочка затулила очі. Почула, як радісно заґелґотали поляки... Човен плавав порожній. Зиркнула на короля – той роздратовано відвернувся й пішов геть. Ти не радієш, королю? Ти ж переміг!
Пояснення: