Українська література 7 клас Контрольна робота №3 з теми «Ти знаєш, що ти людина?» 1.За жанром «Планетник» Б.Харчука – це... а) роман; б) повість; в) новела. 2. Чим закінчилась ранішня прогулянка для героя твору Б. Лепкого «Цвіт щастя»? а) Неприємною сутичкою зі стороже; б) Тим, що він знайшов квітку щастя; в) Його хворобою; 3. Чому Павлусь, герой оповідання О.Стороженка «Скарб», не ходив до школи? а) Не хотів; б) не прийняли; в) не віддали батьки; г) освоював науку самотужки. 4. У кажіть, що зробило Павлуся з оповідання О. Стороженка «Скарб» лінивим:а) метерина любов; б) батьківське виховання; в) поблажливе ставлення наймитів; г) небажання дослухатись порад батьків. 5.Мишка радіє, що діти сплять і не чують, як:а) вона краде чуже добро; б) люди веселяться; в) на них полює хазяйка; г) люди обманюють. 6. Продовжіть вислів «Людина нібито не літає, (Л.Костенко. «Чайка на крижині». «Крила»):а) «...а правду знає»; б) «...й землі немає»; в) «...а крила має»; г) «... а долю має». 1. Чайка дивувалася із застереження бути обережною на крижині, бо: а) не розуміла людської мови; б) їй не страшна повінь-у неї є крила; в) вона не слухає нічиїх порад; г) була занадто гордою. 8. Скільки творів мистецтва пов'язано одним задумом у диптиху: а) два; б) три; в) чотири; г) п'ять? 9. Повість-притча — це ..... 10.Диптих -це 11. Що ви можете розказати про хлопчика? ( Б. Харчук « Планетник»).
Ответы
Ответ:
1. Б) Повість.
2. В) Його хворобою.
Цитата:
Те, що бог дасть. Коли сильна природа, так при божій помочі преможе. А як ні, то піде за щастям, за вічним щастям.
А хвора дитина блудними очима вдивляєтся в стелю, піднімається на недужих крижах, витягає руки і шепче спаленими устами:
— Я хочу квітки-щастя... Пустіть мене, хай іду за нею...
3. В) Не віддали батьки.
Цитата:
Усю зиму й осінь з хати не випустить: "Не ходи, синку,— каже,— холодно, змерзнеш, та ще, крий боже, занедужаєш, то я й умру, не діжду, поки ти й одужаєш". Прийде весна або літо — знов не пуска: "Не ходи, синку: душно, сонце напече головку, голова болітиме". Цілісінький рік не дасть йому порога переступити.
4. А) Материнська любов.
Цитата:
І що то вже за мати була! Між матірками — навдивовижу мати! Вже Павлусь був чималий пахолок, а вона ще возилася з ним, як з маненькою дитинкою. Було власними руками годує його, а він, телепень, тільки глита та, як той пуцьвіринок, знов рот роззявлює.
5. Г) Люди обманюють.
Цитата:
Добре, що діти сплять, а то ще б навчилися брехати, як люди. І як цим людям язик на таку брехню повергається? Погані люди.
6. «...а крила має».
Цитата:
Людина нібито не літає...
А крила має. А крила має!
7. Б) Їй не страшна повінь - у неї є крила.
Цитата:
— Ти куди ж розігналась? Чи бува не до самого моря?
Чайки держаться гурту, а ти відпливеш одна.
А крижина тонка. А крижина майже прозора...
Ну, а що, як її підмиє вода весняна?
Ну, а що, коли їй та удержать тебе несила?
затріщить і відломиться... Піде вода кругами...
— Дивна людино! Я ж маю крила,
Нащо крилатим ґрунт під ногами?
8. А) Два.
9. Повість-притча – твір, якому властиві ознаки як повісті, так і притчі. Жанр літератури, у центрі якого постає життєва історія героя (героїв), що набуває алегоричного значення.
10. Диптих (від грец. — подвійний) — два літературні твори, що пов'язані одним задумом, темою та ідеєю.
11. Планетник — незвичайний хлопчик. Він постає у творі як позитивний герой, адже:
- Цінував дари природи;
- Був доброю людиною;
- Поважав свою матір.
Цитата про зовнішність:
«Усе ще ходив безштаньком. Закутаний у хустину, кінці якої пущено попід пахви, в сірячку із закасаними рукавами й довгими полами, в личаках, намотаних до колін, скидався на дівчину, а ще більше на якусь прояву, мовби він і не чоловічої статі. Оченята бистрі. Руки беручкі».