Предмет: Химия, автор: valyaulllol

Повернувшись додому з уроку хімії, учень подумав: «Як же багато навколо хімічних явищ! Наприклад: а) тепло від батареї опален- ня; б) запалилася неонова реклама; в) горять іменинні свічки; г) ма- ма "гасить" соду оцтом, готуючи тісто; олійна фарба висихає на Повітрі; е) скисає молоко, не випите кішкою; ж) після включення комп'ютера змінюється колір екрана; з) після додавання цукру чай стае солодким; и) відкритої пляшки "Фанти" виділяються буль- башки газу; к) на цвяхах у гаражі з'являється іржа». Допоможіть учневі розібратися, які процеси хімічні, а які фізичні.​

Ответы

Автор ответа: magherram56
0

Цілі: повторити й поглибити знання про фізичні та хімічні явища; з’ясувати їхні істотні відмінності; сформувати поняття про хімічні реакції; з’ясувати ознаки хімічних реакцій і умови їх протікання за експериментальними даними; удосконалювати навички роботи з хімічними речовинами й лабораторним устаткуванням.

Тип уроку: комбінований.

Форми роботи: розповідь, демонстраційні досліди, робота з опорними схемами.

Обладнання: мідний дріт, нагрівальний елемент, крейда; розчини хлоридної кислоти, натрій гідроксиду, купрум(ІІ) сульфату, гранули цинку, натрій сульфат, барій хлорид; пробірки, штатив.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу

II. Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні ми повинні згадати матеріал, вивчений у курсі «Природознавство».

✵ Як називають процеси, що відбуваються в природі й у світі? (Явища)

✵ Які бувають явища? (Суспільні, біологічні, фізичні та хімічні)

✵ Наведіть приклади таких явищ, що відбуваються навколо нас щодня. (Дощ, сніг, вітер, гроза, ріст дерев, скисання молока, приготування чаю тощо)

(Записуємо коротко всі запропоновані учнями явища на дошці.)

✵ Спробуймо зрозуміти, до яких явищ їх віднести — суспільних, біологічних, фізичних, хімічних чи інших?

✵ А тепер пригадаймо, які явища належать до фізичних. (Ті, в яких речовина не змінюється)

✵ Які явища належать до хімічних? (Ті, в яких речовина змінюється) Повернувшись додому з уроку хімії, учень подумав: «Як же багато навколо хімічних явищ! Наприклад: а) іде тепло від батареї опалення; б) запалилася неонова реклама; в) горять іменинні свічки; г) мама «гасить» соду оцтом, готуючи тісто; д) олійна фарба висихає на повітрі; е) скисає молоко, не випите кішкою; ж) після включення комп’ютера змінюється колір екрана; з) після додавання цукру чай стає солодким; и) з відкритої пляшки «Фанти» виділяються бульбашки газу; к) на цвяхах у гаражі з’являється іржа». Допоможіть учневі розібратися, які процеси хімічні, а які фізичні.

(Усна фронтальна робота)

III. Вивчення нового матеріалу

Звернімося до нашої опорної схеми та заповнімо першу частину.

Демонстрація 1

Візьмемо шматок мідного дроту і виготовимо спіраль.

✵ Яке це явище? (Фізичне)

✵ Чому? (Змінилася форма, але не змінилася речовина)

Прожарюємо дріт у полум’ї спиртівки, він почорнів.

✵ Яке це явище? (Хімічне)

✵ Чому? (Змінилася речовина)

Розповідь учителя

Зміни, що відбуваються з речовиною внаслідок хімічних явищ, описуються хімічними реакціями.

Речовини, що вступають у реакцію, називаються вихідними речовинами, або реагентами.

Речовини, що утворюються в результаті реакції, називаються продуктами реакції.

Умовний запис хімічної реакції:

— Які умови необхідно створити, щоб почалася хімічна реакція?

(• Зіткнення речовин;

✵ зміна температури;

✵ зміна тиску;

✵ перемішування...)

Розглядаємо всі варіанти відповідей, запропоновані учнями, вибираємо правильні й записуємо до опорної схеми.

— А за якими ознаками можна судити про протікання хімічних реакцій? Розглянемо на практиці.

Демонстрація 2

Візьмемо шматочок крейди CaCO3 й додамо трохи хлоридної кислоти HCl.

— Що спостерігаємо? (Виділення газу)

Це одна з ознак хімічної реакції. Записуємо рівняння, що описує цю хімічну реакцію:

image61

Газоподібну речовину відзначаємо знаком І.

В опорній схемі запишіть ознаку хімічної реакції — виділення газу.

Демонстрація 3

До розчину натрій сульфату додали кілька крапель барій хлориду. Випадає білий осад.

— Яка ознака хімічної реакції? (Випадання осаду)

Запишемо до опорної схеми.

Умовний запис хімічної реакції:

image62

Демонстрація 4

До розчину їдкого натру додаємо дві краплі фенолфталеїну

✵ Що спостерігаємо? (Розчин забарвлюється в малиновий колір) Потім по краплинах додаємо розчин хлоридної кислоти.

✵ Що спостерігаємо? (Розчин знебарвився)

✵ Яка ознака хімічної реакції? (Зміна забарвлення)

Записуємо до опорної схеми.

Записуємо рівняння:

HCl + NaOH  NaCl + H2O

Демонстрація 5

До розчину NH40H (амоній гідроксиду) по краплинах додаємо розчин їдкого натру, з’являється запах амоніаку

— Яка ознака реакції? (Поява запаху)

Записуємо до опорної схеми.

Демонстрація 6. Тепловий ефект

— Яка ознака реакції? (Виділення попелу)

Записуємо до опорної схеми.

IV. Закріплення нового матеріалу

Демонстрація 7

До розчину купрум(ІІ) сульфату додаємо кілька гранул цинку.

— Які ознаки хімічної реакції спостерігаємо? (Зміна забарвлення, поява червоного нальоту)

Демонстрація 8

До розчину купрум(ІІ) сульфату додаємо по краплинах розчин їдкого натру.

— Які ознаки хімічної реакції спостерігаємо? (Поява осаду)

Демонстрація 9

Під витяжною шафою демонструємо хімічний вулкан.

Учні описують ознаки хімічної реакції:

✵ зміна забарвлення;

✵ виділення газу;

✵ виділення світла;

✵ виділення тепла.

V. Домашнє завдання

Прочитати параграф і відповісти на запитання.

Творче завдання. Наведіть приклади хімічних реакцій, з якими ви зустрічаєтесь у побуті, й опишіть фізичні явища, що супроводжують ї


valyaulllol: что это
jennjkuf: норм чел настрочил
Похожие вопросы
Предмет: Беларуская мова, автор: Лёха7368844
Предмет: Алгебра, автор: Аноним
1.Преобразуй указанные единицы. Ответы округляй до тысячных!
192,67 см = (?)мм.
40170,65 см = (?)дм.
13517,18 см = (?)м.
953054,19 см = (?)км.

2.Преобразуй данные единицы длины. Ответы округляй до четырех цифр после запятой!
5147,9 мм = (?)см
7550,43 мм = (?)дм
1171,74 мм = (?)м
791,04 мм = (?)км

3.Вырази в других единицах измерения.
2 ч = (?)мин
10 ч = (?)с
22 мин = (?)с
Что является основной единицей времени?

4.С момента наступления осени прошло 12 сут., 1 ч и 29 мин.
Скольким минутам равна продолжительность уже прошедшей осени?
Продолжительность осени равна (?)мин.

5.Вырази в часах 46 мин. Ответ запиши в виде обыкновенной дроби! Если возможно, то не забудь дробь сократить!

6.
1) Допиши предложение:
Измерить какую-нибудь величину — это :
* значит измерить каким-либо прибором.
* значит сравнить её с однородной величиной, принятой за единицу.

2. Время измерили с помощью секундомера (с). Оно равно 28 с. Запиши время в секундах с учётом погрешности.

Ответ (запиши единицу измерения) : t=.

Заранее огромное спасибо.