Склади пам'ятку для грибника-початкiвця
Ответы
Ответ:
1. Збирайте в лісі тільки ті гриби, про які Ви точно знаєте, що вони їстівні.
Гриби, що Ви чи не знаєте, або ті, які викликають сумніву, не слід вживати в їжу і пробувати на смак, тим більш у сирому вигляді.
Ніколи не збирайте і не вживайте гриби, які у підстави ніжки мають клубне-видне стовщення, оточене оболонкою (як, наприклад, у блідої поганки і червоного мухомора) і не пробуйте їх на смак.
Коли Ви збираєте гриби, особливо сироїжки, намагайтеся брати їх з цілою ніжкою, щоб не упустити з виду важливої ознаки, зазначеної в попереднім правилі.
Якщо Ви збираєте в лісі печериці, звертайте особливу увагу на колір платівок. Ніколи не збирайте і не їжте "печериці", що мають платівки білого кольору. У дійсних їстівних печериць пластинки швидко рожевіють, а потім сутеніють. У смертельно отрутної блідої поганки, схожої по зовнішньому вигляді на печериці, пластинки завжди білого кольору.
Якщо Ви збираєте для засолення вовчянки, чорнушки, білявки, грузді, підгрузді та інші гриби, що містять молочний сік, то обов'язково перед засоленням чи відварюванням вимочіть їх, щоб видалити гіркі, дратівні для шлунку речовини. Те ж саме варто робити з валуями і сироїжками, що мають їдкий і гіркий смак.
7. При зборі зморшків потрібно завжди пам'ятати про правила їхнього готування, недотримання яких може викликати отруєння. Зморшки варто спочатку прокип'ятити у воді протягом 7-10 хвилин, а відвар обов'язково вилити. Тільки після такої обробки зморшки можна варити і жарити.
8.Ніколи не збирайте і не їжте гриби переспілі, червиві і зіпсовані.
9.Не їжте гриби в сирому виді.