Предмет: Химия, автор: kuharcukma

І алмаз, і графіт є простими речовинами утвореними атомами Карбону. Проте вони мають різні фізичні властивості і застосування. Чим це пояснити?

Ответы

Автор ответа: maruh26
1
Кожен елемент, навіть утворений однаковими атомами, може мати різну будову. Алмаз і графіт — не виключення. В алмазі щодо будь-якого атома Карбону чотири сусідніх атоми розташовані в кутах правильного тетраедра. Завдяки такому розташуванню атомів Карбону всі зв’язки рівноцінні (прості ковалентні), а відстані між атомами – однакові. Така будова і пояснює його надзвичайну твердість. А от у кристалічній ґратці графіту атоми карбону розташовані окремими шарами. У межах одного шару атоми Карбону об’єднані в шестиатомні кільця. Зв’язки в межах одного шару набагато сильніші, аніж з атомами сусіднього шару. Відстань між шарами майже в 2,5 рази більша порівняно з відстанями між атомами в межах одного шару, тому він і більш крихкий. Алмаз прозорий, безбарвний, не проводить електричного струму, дуже добре заломлює світло. Алмази використовують для різання скла, буріння гірських порід (алмазні різці,свердла, шліфувальні круги), для різання і шліфування металів. Графіт непрозорий, сірого кольору, з металічним блиском, масний на дотик і досить м’який. На відміну від алмазу він проводить електричний струм і тепло. Як м’яку речовину, графітовий порошок використовують для змащування рухомих частин машин і механізмів, щоб зменшити силу тертя. Завдяки електропровідності його використовують у хімічній промисловості як матеріал для електродів, а завдяки теплопровідності – у теплообмінниках. У природі вільний карбон найчастіше трапляється у вигляді графіту, рідше — алмазу.

maruh26: Загалом, графіт має дуже широке застосування. З нього виробляють вогнетривкі цеглини, полірувальні і шліфувальні пасти, графітові олівці, мастила, фарби. Також графіт використовується для захисту бетону, сталі, дерева, алюмінію, чавунних виробів.
Похожие вопросы