1. Який технологічний процес називають вимірюванням?
А перевірку відповідності дійсного значення розмірів, визначених за допомогою вимірювального засобу, значенню розмірів, визначеному графічним документом
Б установлення розбіжності значення розмірів, визначених за допомогою вимірювального засобу, значенню розмірів, визначеному графічним документом
В обидві відповіді правильні
Г правильної відповіді немає
2. Що таке інтервал поділки шкали вимірювального засобу?
А одиниця вимірювання відстані між сусідніми рисками шкали
Б відстань між двома сусідніми рисками шкали
В різниця значень величин, що відповідають двом сусіднім рискам шкали
Г різниця значень одиниць вимірювання величин
3. Який із названих інструментів належить до штангенінструментів?
А слюсарна лінійка
Б кутомір
В транспортир
Г кронциркуль
Д штангенциркуль
Е усі відповіді правильні
Є правильної відповіді немає
4. У скільки разів точність вимірювання штангенциркулем ШЦ-І може бути вищою за точність вимірювання металевою лінійкою?
А у 2 рази
Б у 5 разів
В у 10 разів
Г у 20 разів
Д точність вимірювання однакова
5. Як називають розмір, визначений за допомогою вимірювання?
А дійсний
Б точний
В номінальний
6. Яка деталь штангенциркуля ШЦ-І призначена для зняття показів вимірювання?
А штанга
Б рухома рамка
В нерухома губка
Г рухома губка
Д глибиномір
Е штанга та шкала ноніуса
Ответы
Вимірювання є одним зі шляхів пізнання природи людиною, що поєднує теорію з практичною діяльністю. У всьому світі щоденно здійснюють тисячі вимірювань.
Вимірювання - це знаходження значення фізичної величини дослідним шляхом за допомогою спеціальних технічних вимірювальних засобів. Вимірюванням ще називають пізнавальний процес, у якому спеціальним засобом є величина об’єкта вимірювання. За допомогою вимірювання можна перевірити правильність заданих на кресленику розмірів і форм у процесі їх виготовлення.
Вимірювати люди почали здавна. Для цього користувалися палицею, мотузкою, рукою, пальцями та іншими засобами (мал. 29). Проте такі «одиниці вимірювання» були недосконалими. Нині основною одиницею вимірювання є метр. Вимірювання є одним із засобів опанування знань про техніку, природу, сутність окремих фактів, явищ тощо.
Засоби вимірювання - це пристрої, здатні у процесі вимірювання виявити числове значення величини вимірюваного розміру. Засоби вимірювання здавна прийнято поділяти на три основних види: міри, вимірювальні інструменти й вимірювальні пристрої.
Від правильного вибору вимірювального засобу значною мірою залежить і точність вимірювання. Для цього необхідно знати його технічні дані, які в техніці називають метрологічними показниками. До них належать: ціна та інтервал поділки, допустима похибка вимірювального засобу, межі вимірювань тощо.
Ціна поділки шкали - різниця значень одиниць вимірювання величин, що відповідають двом сусіднім рискам шкали.
Інтервал поділки шкали - відстань між двома сусідніми її позначками. У більшості вимірювальних засобів інтервал поділки становить 1...2,5 мм. Що більший інтервал поділки шкали, то зручніше відлічувати покази.
Допустима похибка вимірювального засобу - найбільша похибка, за якої можна користуватися вимірювальним засобом.
Межі вимірювань вимірювального засобу - найбільше і найменше значення величини, які можна ним виміряти.
Під точністю вимірювань розуміють якість вимірювань, тобто наближення їх результатів до дійсного значення вимірюваної величини.