цитоплазматическая мембрана, прокариотов и эукариотов!!!!!
Ответы
Відповідь:Під клітинною оболонкою розміщена цитоплазматична мембрана (рис.1. 3.3). Вона є обов'язковим компонентом клітини. У перерахунку на суху масу клітини мембрана становить 8 -18 %. За хімічним складом — це білково-ліпідний комплекс, в якому на білки припадає 50 —75 %, а на ліпіди 15 - 50 %. Мембрана складається з трьох шарів: зовнішнього та внутрішнього білкових, між якими знаходиться подвійний шар ліпідів. Товщина мембрани 5 - 10 нм. Це високоорганізоване і високоспеціалізоване утворення. Крізь мембрану за допомогою ферментів здійснюється транспорт речовин у клітину і виділення з неї продуктів обміну. На поверхні цитоплазматичної мембрани локалізовані різні ферменти, які беруть участь у багатьох синтезах та продукуванні енергії. В мембранах прокаріотів знаходяться високочутливі рецептори, за допомогою яких клітини розпізнають та опрацьовують інформацію, що надходить із навколишнього середовища. Часто цитоплазматична мембрана має вигини (інвагінації), які спричинюють утворення особливих тілець — мезосом
Клітини еукаріотів, так само як і прокаріотів, вкриті цитоплазматичною мембраною (рис1.5.3).
За властивостями і функціями мембрани еукаріотних клітин і прокаріотів подібні. Проте в еукаріотних клітинах плазматична мембрана не містить ферментів, що здійснюють синтез АТФ, як це відбувається у прокаріотів.
Зовні тваринна клітина покрита клітинною оболонкою (цитолемою), що містить клітинну мембрану (плазмолему) і глікокалікс.
Пояснення: