14. Баркас проплив деяку відстань від пристані за течією річки і повернув назад, витративши на весь шлях 8 год. Власна швидкість баркаса 8 км/год, а швидкість течії річки 2 км/год. Визначте, скільки часу плив баркас за течією річки і всю відстань, яку він проплив.
Ответы
Повернувшись назад, баркас став плисти проти течії.
Ми знаємо з умови, що сума часу, який баркас рухався за течією, і часу, який баркас рухався проти неї, складає 8 год.
t (за теч.) + t (проти теч.) = 8.
Щоб знайти час, треба відстань поділити на швидкість:
Знайдемо швидкість руху за течією.
Для цього треба до власної швидкості баркаса додати швидкість течії:
v (за теч.) = 8 + 2 = 10 (км/год).
Знайдемо швидкість руху проти течії.
Для цього від власної швидкості баркаса віднімемо швидкість течії:
v (проти теч.) = 8 - 2 = 6 (км/год).
Відстань, яку баркас плив за течією, і відстань, яку він плив проти течії, між собою рівні, тож позначимо їх обох за х.
Звідси, маємо таке рівняння:
Помножимо все рівняння на найменший спільний знаменник дробів, тобто на 30:
Отримуємо:
Скоротивши дроби, маємо:
Отже, як за течією, так і проти, баркас проплив 30 км, значить, сумарна відстань становить 30+30 = 60 (км).
Знайдемо час руху за течією:
(год).
Відповідь:
Баркас плив за течією річки 3 год; вся відстань, яку він проплив, становить 60 км.