Предмет: Литература, автор: hdjbebxjix

Соціальні витоки теорії Родіона Раскольникова ПОМОГИТЕ

Ответы

Автор ответа: ogorodnit009
2

Ответ:

Головний герой роману Родіон Раскольников — бідний студент, який живе в постійних злиднях. Йому спала на думку ідея вбити та пограбувати стару лихварку, щоб згодом «присвятити себе служінню усьому людству і загальній справі» та спокутувати «невеличкий злочин тисячею добрих справ». У вбивстві Раскольниковим керував не імпульс, почуття ненависті до старої чи жадоба збагачення. Юнак детально обміркував свої дії і навіть створив власну теорію, яка повинна була виправдати його вчинок.

Теорія Родіона Раскольникова має дві складові. По-перше, вона виправдовує будь-який злочин, якщо він здійснюється заради блага багатьох людей. По-друге, вона розподіляє усіх на «тремтячих створінь» та людей «надзвичайних», таких, наприклад, як Наполеон. Саме вони «право мають» робити з іншими все, що завгодно.

Бідний студент Раскольников упродовж кількох місяців виплекав цю теорію у своїх роздумах та зробив спробу втілити її у життя, вбивши «пришелепувате, нісенітне, нікчемне, люте, хворе бабисько».

До злочинних думок героя підштовхують злидні, які його оточують, та загальна несправедливість суспільного устрою. Усюди він бачить огидність життя, брутальність суспільної моралі, безвихідь. Раскольников не може примиритися і з тим, що його сестра Дуня вирішує піти заміж за нелюбого, але багатого Лужина, щоб забезпечити навчання брата в університеті. Усе це породжує в ньому озлобленість проти суспільства та його моралі, стає соціальними коренями теорії Раскольникова.

Під свою теорію Раскольников зумів підвести і філософське підгрунтя. На початку XVI ст. італійський політик Н. Макіавеллі проголосив гасло «Мета виправдовує засоби» — заради блага держави та її громадян. Спробу застосувати цю ідею зробили наприкінці XVIII століття якобінці під час першої французької революції (1789-1794), їх кривавий терор жахнув Європу, котра під впливом ідей Просвітництва спочатку сприймала революцію як необхідне оновлення світу. Епосі Просвітництва був притаманний культ розуму, почуттям належала другорядна роль. XIX століття — час подолання обмеженості просвітницької ідеології, проте у західній філософії продовжували розвиватися деякі суто раціоналістичні ідеї, з яких виростала примарна постать «надлюдини».

Похожие вопросы
Предмет: Русский язык, автор: егор11114абвгд
Предмет: Математика, автор: ahmetzyanovael
Предмет: Русский язык, автор: levkovartyom
1) В каком предложении слово ОДНАКО в значении противительного союза НЕ НАДО обособлять? (Запятые не расставлены)
1)Ганин однако никогда не был щедр на похвалу.
2)Однако что-то уже изменилось.
3)Погода была ветреная ветер однако не совсем попутный.
4)Сколько хлопот однако!
2)Какое предложение является неполным с пропущенным членом предложения?
1)Ночью курсантов подняли по тревоге.
2)Подолгу ждут на Оке перевоза.
3)Одна тропинка пошла влево, другая - прямо в лес.
4)Уже темнеет.
3)В каком предложении используется противительный союз?
1)Последние тени сливались, да мгла синела, да за курганом тускнело мёртвое зарево.
2)Томясь скукой, Григорий пошёл было в дом, но вдоль улицы показались трое верховых казаков чужой сотни.
3)То нагоняло чёрные тучи, то с быстро очищенного неба, из синей бездны, лился прохладный весенний свет, то лепила мокрая снежная буря.
4)Морозило крепко, и Большая Медведица бриллиантами висела по небу над снежной поляной.