У повісті слово зрада кілька разів звучить із уст різних персонажів:Максима й Захара Беркутів,Тугара Вовка,Бегадира Бурунди.Поясни,чи однаковий зміст вкладають вони в це понятття.Відповідаючи наведи цитати
Ответы
Відповідь:
Спершу цитати:
Максим Беркут: "Зраджуючи свій нарід, ведучи монголів через гори... Ні, краще вмерти, ніж так заробляти на вільність!" (так відповідає Максим Тугару Вовку на пропозицію обміняти своє життя на можливість вийти монголам з кітловини). Наступна цитата передає думки героя, його психологічний стан "Максим зірвався на рівні ноги і сплеснув у долоні, аж забряжчали його пута. Радість, радість! Се тухольці працюють! Се вони будують оту заваду, що спинить монголів і не дасть йому бути зрадником!"
Захар Беркут: "А тепер робити з ними згоду, а ще таку згоду: міняти одного хлопця за руїну наших сусідів, се була б ганьба, була б зрада" (так відповів Захар Беркут на пропозицію Тугара Вовка обміняти життя Максима на можливість вийти монголам з пастки) "Беркути додержують слова навіть ворогові і зрадникові". (так відповів Захар, коли тухольці запропонували Захару пообіцяти монголам, що їм випустять з пастки, а коли Максим буде в безпечному місці - знищити ворога, але Захар з обуренням відкинув цю пропозицію).
Тугар Вовк: "Ти хотіла сказати: "Я не можу дальше йти з тобою, я покину тебе, зрадника вітчини, а вернуся до свого милого, до свого вірного Беркута!" (так казав Тугар Мирославі, коли вони їхали до монголів з пропозицією провести ворога через тухольський перевал) "Зважай, великий бегадире, що я не міг для зради запровадити вас сюди, бо що вам грозить, те грозить і мені" (так відповів Тугар Бурунді-бегадиру на його чергове звинувачення у зраді) "Не про те тепер річ,— сказав з усміхом боярин,— а про те, що й без тої, як ти кажеш, зради ти можеш бути вільний,— ще сьогодні" (так вмовляв Тугар Максима погодитися на те, щоб обміняти його життя на можливість вийти монголам з пастки)
Бурунда-бегадир: "Псе блідолиций! — кричав він, скрегочучи зубами.— Подвійний зраднику — се твоя вина! Ти запровадив нас у сесю западню, відки ми вийти не можемо!" (так кричав Бурунда-бегадир до Тугара, коли зрозумів, що вони втрапили у пастку)
З усього цього можна зробити висновок, що для Тугара Вовка вірність-зрада свого роду товар, майже пустий звук. Лише з часом, коли його почали зневажливо звинувачувати у зраді й монголи, Тугар Вовк зрозумів наскільки зрадництво зневажають як тухольці, так і монголи.
Для Захара і Максима Беркутів зрада є абсолютно недопустимою. Максим ладен померти, щоб не бути зрадником, а його батько готовий пожертвувати життям власного сина, щоб не зрадити інших.
Бурунда-бегадир як бувалий воїн розуміє, що вірити і сподіватися можна лише на підтримку, пораду незрадливої людини. Так, монголи готові були приймати допомогу від зрадників, що не заважало їм при цьому відноситися до таких людей зневажливо.
Пояснення: