1. Як природні та кліматичні умови вплинули на заняття та увірування східних слов'ян на території України?
2. Перерахуйте характерні риси для суспільного та господарського життя слов'ян на території України у 8-9 столітті.
3. Доведіть, що у 8-9 столітті східнослов'янські племінні княжіння були державними об'єднаннями, які заклали основу першої слов'янської держави Русі-України.
4. Дайте визначення поняття "язичництво". По бажанню, наведіть приклади ритуалів давніх слов'ян.
Ответы
Відповідь: 1. Східні слов’яни на теренах України населяли Лісостеп і Полісся, де здавна розвивалися землеробство й скотарство. Цим заняттям сприяли помірний клімат, родючі ґрунти, трав’янисті луки й велика кількість річок. 2. Господарське життя: Слов’яни вели осілий спосіб життя. Вони сіяли жито, пшеницю, ячмінь, овес, просо, боби.У слов’ян першої половини І тис. до н.е. були поширені дві системи землеробства: підсічно-вогнева і перелогова. Поряд із землеробством значне місце у господарстві слов’ян займало скотарство. Вони розводили коней, велику рогату худобу, свиней, кіз, овець, домашню птицю.Слов’яни також займались рибальством і полюванням.
Суспільне життя: Слов'янські племена здебільшого розселялися в лісовій зоні, їхні поселення переважно розташовувалися поблизу річок, озер, боліт і в інших важкодоступних місцях.Вони споруджували будинки з дерева або інших матеріалів. У них, як правило, мешкала велика родина, що складалася з представників трьох-чотирьох поколінь. По суті це була справжня родова община, членів якої об'єднувала спільність майна, господарства та праці. Декілька родин, що займали певну територію, складали общину, кілька таких общин утворювали плем'я.Слов'яни спочатку об'єднувались у родові, а згодом у територіальні союзи, які базувалися на кровній спорідненості.
3. До східних слов'ян відносять українців , білорусів та росіян. Вони є нащадками слов'яномовних племен, що мешкали на Східноєвропейській рівнині в IX—XI століттях. Племінні союзи східних слов'ян: поляни, сіверяни, уличі, древляни, волиняни, бужани, дуліби, тиверці, білі хорвати, дреговичі, радимичі, в'ятичі, кривичі, полочани, словени.
4. До язичництва, зокрема, відносять: релігійні вірування, обряди та свята первісних народів; подеколи усі інші нехристиянські релігії; нові релігійні рухи, які спрямовані на відродження дохристиянських обрядів; поклоніння не Богові, а чомусь або комусь іншому. Наприклад, основі релігійних уявлень давніх слов'ян, органічно пов'язаних із землеробством і навколишньою природою, було уявлення про боротьбу двох начал - світлого і темного, доброзичливого і ворожого людині, благотворного і злого; в природі постійно тривали змагання родючості з неплідністю, літа із зимою, світла з темрявою.
Пояснення: