Візьміть участь у дискусії в класі, підтримавши або спростувавши думку «Ідеї роману "Чорна рада" актуальні й у наші дні, навіть в епоху інформаційних технологій. Використайте приклади з твору й сучасного життя.
Ответы
Франко назвав Кулішів роман «найкращим твором історичної прози в українській літературі».
Основна проблематика «Чорна Рада»: незалежність України; патріотизм і зрада; роль державного діяча; ставлення влади до народу; боротьба добра і зла; батьки і діти; кохання і подружнє щастя; людина і народна мораль; козацтво, Запорозька Січ, її місця в історії; вірність обов’язку, козацька честі; цінність людського життя.
Одна з характерних рис козацької психології — це ставлення до історії, до дійсності, до життя з романтичною (конкретніше — християнською) іронією, як до іграшки, до «суєти суєтствій», за словами божого чоловіка. І правдиве християнство кобзаря, і «юродство» Кирила Тура — вираження того самого внутрішнього прагнення до Бога. Та навіть запорозька гульня — прояв «безпечного та якогось смутного» погляду на світ, адже «гуляли вони і гульнею доводили, що все на світі суєта», бо «козацької душі і весь світ не поповнив би... Тільки один Бог може й сповнити». Життя «помаже по губах медом, ти думаєш: отут — то щастя! Аж глянеш — усе одна омана». Все, крім вищого суду над людськими вчинками, крім останніх вироків над злом та добром, над живим та мертвим, які Куліш вкладає в уста божого чоловіка: «Іванця Брюховецького Господь уже покарав, а праведному чоловікові якої треба награди? Слави треба мирові, а не тому, хто славен. Мир нехай навчається добру, слухаючи, як оддавали жизнь за людське благо, а славному слава у Бога!»
Основною ідеєю роману «Чорна рада» є ідея примирення, об’єднання нації — національної злагоди. Автор вкладає її в уста лицаря — священика — як науку, виголошену мирянам: «Блюдітеся, да не порабощені будете». Ці слова звучать і в нашому непростому сьогоденні актуальним духовним заповітом.:
Пояснення: