Утворення Литовської держави та її політика щодо українських земель.
2.
Відродження удільних князівств на українських землях та їхня
ліквідація.
3.
«Велике князівство Руське». Вількомирська битва та її наслідки.
4.
Чим були зумовлені виступи православної знаті наприкінці ХV — на початку ХVІ ст. проти Литви? Які наслідки мало для Литви приєднання значної частини земель колишньої Русі?
Ответы
Ответ:
1) У той час як більшість руських князівств потрапили під монголо-татарське панування, на північно-західних кордонах колишньої Київської Русі постала Литовська держава.
Її початки були покладені в першій чверті ХІІІ ст. князем Рінгольдом, який об’єднав під своєю владою декілька литовських племен. Син Рінгольда Міндовґ продовжив політику батька з розширення своїх володінь. Саме з його правлінням і пов’язують створення Великого князівства Литовського. Столицею своїх володінь Міндовґ обрав місто Новогрудок (Новгородок).
2)Після включення українських земель до складу Великого князівства Литовського Ольґерд відновив удільний устрій. Але, як правило, на чолі князівств стояли представники литовських династій Ґедиміновичів і Ольґердовичів. Так, Київське, Чернігівське, Новгород-Сіверське князівства, Переяславщину і чотири уділи на Поділлі Ольґерд роздав синам і племінникам. На чолі Київського князівства став Володимир Ольґердович, на Поділлі — Юрій Коріятович, на Новгород-Сіверщині — Дмитро Корибут тощо. Удільні князівства перебували у васальній залежності від великого князя й зобов’язувалися «служити вірно», виплачувати щорічну данину і в разі потреби виставляти своє військо.
3)По смерті Вітовта білоруська, українська та частина литовської знаті без згоди польського короля обрали князем Великого князівства Литовського Свидриґайла Ольґердовича (1430—1432 рр.)Берестейщина, Підляшшя, Полоцька, Вітебська, Смоленська землі, Сіверщина, Київщина, Волинь та Східне Поділля визнали своїм володарем Свидриґайла й об’єдналися у «Велике князівство Руське».Спираючись на підтримку цих земель, Свидриґайло розпочав успішний наступ проти Сиґізмунда.
4)Литва настільки зміцнилася, що вже могла не зважати на інтереси православної знаті. Тому в 1481 році православна знать виступила на Литву. Успіху литовців сприяло те, що руські землі були ослаблені золотоординським пануванням. Більшість місцевого населення розглядало литовців не як завойовників, а як визволителів від татар. Руські князі та боярство не намагалися боротися з литовцями, а в більшості випадків добровільно визнавали їхню владу.