скласти порівняльну характеристику пана Журдена та Клеонта. Як вони ставляться до свого походження.
Які людські вади в суспільстві викриває Мольєр у своїй комедії?
Знайти у тексті докази того, що пан Журдена:
нерозумний;
спостережливий;
марнославний;
довірливий.
Ответы
Ответ:
Пан Журден - має все, чого може бажати людина: сім’ю, гроші, здоров’я, за своїм походженням він — буржуа, чиї батьки були торговцями, але він соромиться свого походження та способу життя, має пристрасть до всього дворянського. Він прагне потрапити до вищого товариства, стати шляхетним дворянином.
Клеонт - представник третього стану, якого Мольєр наділяє благородними рисами: освіченістю, здоровим глуздом, почуттям людської гідності, твердістю принципів. Він не приховує свого походження і завдяки своїм внутрішнім якостям піднімається значно вище не тільки за представників свого стану, а й багатьох аристократів. Своїм розумом і чесністю такі люди, на думку Мольєра, надзвичайно корисні для суспільства. Найповніше свою благородну вдачу Клеонт виявляє у своєму почутті до Люсіль, яку він кохає щиро й самовіддано.
Нерозумність пана Журдена можна довести такими словами: «Ех, та й слова ж які хитромудрі! Ні, ця логіка мені не до смаку. Давайте вивчати щось цікавіше.», «Сто чортів! Сорок років з гаком розмовляю я прозою, а мені таке ніколи й на думку не спадало. Велике, велике вам спасибі, що пояснили.»
Спостережливість такими: « Еге-ге, добродію кравець! А крам оцей дуже мені знайомий, - він же від мого останнього костюма, що ви мені пошили! Я впізнав його відразу.»
А марнославність і довірливість такими: « «Шляхетний пане»! Ось воно що значить вдягнутися так, як одягаються вельможні особи! А вдягнешся по-міщанському, то на тебе зроду не скажуть «шляхетний пане». (Даючи гроші). Маєш, оце тобі за «шляхетного пана».»; «Аристократи носять голівками донизу?», «О! А й справді гарно.»
Мольєр показав жалюгідність аристократії. І тому ще з більшим сарказмом виявляється устремління до неї Журдена. Його поведінка є антинародною, хоча сам він є вихідцем із народних кіл. Тож відчуження він свого класу, прагнення до завуалювання власних негативних рис є неприроднім для нормальної людини.