Наведіть приклади використання тваринами знарядь праці.
Ответы
Ответ:
ВИКОРИСТАННЯ ТВАРИНАМИ ЗНАРЯДЬ ПРАЦІ
Знаряддя праці — це інструменти, машини, прилади, двигуни тощо, за допомогою яких у процесі виробництва обробляються предмети праці, створюється продукція. Першими знаряддями праці людини були знаряддя полювання і рибальства.
Виявляється, що і у тварин можуть бути знаряддя праці. Ними слугують: а) частини тіла, перетворені на своєрідні знаряддя праці (кігті, дзьоби, зуби, видозмінені кінцівки тощо); б) різноманітні сторонні предмети (гілки, камінці тощо). Найчастіше тварини використовують одночасно і частини тіла, і сторонні предмети. Тварини, виконуючи певну роботу (будівництво, добування корму тощо), не зосереджуються на ній, а працюють інстинктивно, або наслідують одна одну, або набувають навичок шляхом навчання або методом спроб і помилок.
А. Знаряддя праці — частини тіла. Наприклад, знаряддями праці у бджоли-листоріза слугують щелепи, які працюють як ножиці, а обертання тіла — як циркуль. Інстинктивно бджола-листоріз нарізує листкові кружечки, складає їх один на один та скручує у вигляді наперстка. У таку комірку бджола приносить пилок і нектар та відкладає яйце. Таких комірок вона може побудувати багато.
Бджола-листоріз
Знаряддям праці ластівок є дзьоб. Ним вони скочують кульками грудочки сирої землі, до якої примішують соломинки, стебельця, та переносять до місця побудови гнізда. До стіни ці грудочки ластівки прикріплюють за допомогою власної слини.
Ластівка
Б. Знаряддя праці — різноманітні сторонні предмети. Наприклад, знаряддями праці шимпанзе можуть бути палки, каміння тощо. Палками вони збивають плоди з дерев, захищаються від ворогів, полюють. Каміння використовують, щоб розбити горіхи.
Аби поживитися комахами (наприклад, мурахами), шимпанзе попередньо запасаються гілками різної товщини. Товстішими — вони розгрібають мурашник, а тоншими, змоченими слиною, — виуджують їх.
Шимпанзе
В. Знаряддя праці — поєднання частин тіла і сторонніх предметів. Наприклад, знаряддями праці каланів слугують частини тіла — видозмінені передні кінцівки та сторонні предмети — камені. Щоб поживитися, калани передніми кінцівками кладуть собі на груди камінь та вправними рухами б’ють по ньому черепашками молюсків або ракоподібними.
Знаряддям праці галапагоського дятлового в’юрка є колючка кактусу або гілочка, яку він постійно тримає при собі. У разі необхідності в’юрок колупає нею кору дерева та скльовує дзьобом комах, що виповзають звідти.
Галапагоський дятловий в’юрок