Обгрунтуйте теоретичну можливість перепрограмування спецвалізованої клітини тіла людини в індуковану плюрипотентну стовбурову клітину
Ответы
Ответ:
Індуковані плюрипотентні стовбурові клітини (ІПСК) являють собою тип стовбурових клітин, отриманих штучно в лабораторних умовах зі зрілих диференційованих клітин організму ссавців, зокрема людини.
[ІПСК отримують за допомогою штучного введення у клітину білків транскрипційних факторів або мікроРНК, внаслідок якого запускається програма перетворення клітини на недиференційовану стовбурову. Для індукування таких клітин зазвичай використовуються фібробласти шкіри. Отримані ІПСК диференціюються за допомогою інших транскрипційних факторів у різні типи клітин, зокрема нейрони та кардіоміоцити.]
ІПСК використовують для дослідження клітин конкретної людини, які не можна отримати за допомогою біопсії, зокрема клітин мозку. Спеціальні методи культивування дозволяють досліджувати також складні багатоклітинні структури (органоїди), утворені з клітин, отриманих диференціацію ІПСК.
За відкриття способу отримання індукованих плюрипотентних стовбурових клітин японський біолог Сін'я Яманака отримав Нобелівську премію з фізіології або медицини в 2012 році. Яманака показав, що для отримання ІПСК достатньо лише 4 транскрипційні фактори, а саме OCT4, c-MYC, SOX2, KLF4.
Объяснение: Інформацію взяв з Вікіпедії, Я б на Вашому місці виписав те що Я виділив в квадратних дужках. Ця технологія поки що ніде не використовується, і інформації про штучно синтезовані нейрони і особливо кардіоміоцити ніде немає. Нейрони може іще якось-трошки регенерують себе, а от кардіоміоцити ніяк цього не можуть, у них відсутні клітини які відповідають за регенерацію.
Я вважаю, якщо навіть і синтезувати із спеціалізованих клітин тіла людини, то там будуть свої побічні ефекти (відторгнення і тд)
Теоретично це звісно можливо, якщо не брати до уваги багато різних факторів