10. «Су» өлеңінің негізгі ойына сәйкес постер құраңдар.
Постерге лайық сурет, сөз дайындаңдар.
...Білгін бұны, балалар,
Сусыз құрғақ далалар.
Сусыз қараң қалалар.
Ескертеміз бар ұлға,
Ескертеміз бар қызға:
«Суды босқа ағызба!»
Ермек Өтетілеуұлы
Помогите пж!!!!!!!
Ответы
Ответ:
Мақсаты1. Оқушыларға судың табиғаттағы және адам өміріндегі
маңызын түсіндіру, өлеңдегі негізгі ойды ашу.
2. Оқушылардың өз ойларын жүйелі баяндай білу, ойлау,
есте сақтау қабілеттерін дамыту, сыни тұрғыдан ойлауға,
диалогқа үйрету.
3.Ұқыптылыққа ,үнемшілдікке, табиғатты сүюуге,
Суды ластаудан қорғауға және оны
ұтымды пайдалануға баулу.
Сабақтың әдісі
Кері байланыс, топтастыру, диолог, инсерт
Сабақтың көрнекілігі
Жұмбақ, мақал-мәтел, бейнелі суреттер,
дидактикалық материалдар
Сабақтың барысы
1. Ұйымдастыру кезеңі
2. Топқа бөлу
3. Психологиялық дайындық
Жарқын болар күніміз,
Жарқын шығар үніміз.
Елін сүйіп, ер жетер,
Біз болашақ гүліміз.
Үй жұмысы
Оқушыларға құстар туралы жазып келген
эсселерін оқыту.
Қызығушылығын ояту
Жұмбақ
Қылышпен шауып,
Турай алмадым.
Бір шайқап қалып,
Жинай алмадым. (Су)
Мағынаны тану
Автор туралы мәлімет
1 қаңтарда Ақмола қаласында туған.Абай
атындағы Қазақ педогогикалық институты
Филология факультетінің орыс тілі мен
әдебиеті бөлімін бітірген . Ол “Балдырған”
журналында, “Жазушы” баспасында,
“Жалын” баспасында редокторлық қызмет
атқарған.
Ақынның алғашқы өлеңдері 60 - жылдары
жарық көре бастады. Біраз өлеңдері балаларға
арналған басылымдарға, қазақ мектебінің
оқулықтарына енген. Шығармалары: “Алыптың алыбы”,
“Жазушы”, “Мектеп”, “Біздің үйдің балалары”, “Алақай”,
“Ең күшті адам”, “Әдептілік-әдемілік” т.б. Шығармалардың
авторы.
1938-2006ж
Оқулықпен жұмыс
1. “Су” өлеңін мәнерлеп оқыту.
2. Өлеңді талдау.
Су
Су-тіршілік негізі,
Онсыз өмір сүрмейсің.
Гигиена- егізі,
Су деп және білгейсің.
Су-табиғат байлығы,
Өзен-көлге барғайсың,
Кемі екі рет әр күні,
Суға түсіп тұрғайсың.
Үйде ванна, душ болса,
Салқын сумен құйынғын.
Ыстық сумен шомылсаң,
Суық сумен жуынғын.
Су сергітер денеңді,
Онымен дос болғайсың.
Судан кейін сен енді,
Ісіңді оңай жалғайсың.
Айналанды қоршаған,
Табиғатты сүйе біл.
Қауіп-қатер төнсе оған,
Қамқорға алып сүйе біл.
Білгін бұны, балалар,
Сусыз-құрғақ далалар.
Сусыз-қараң далалар.
Ескертеміз бар ұлға,
Ескертеміз бар қызға,
Суды босқа ағызба!
Е.Өтетілеуұлы
Сөздік жұмыс
Ванна, душ - шомылатын орын
Гигиена – тазалық ережесі
Сергіту сәті
Сағатың тіліндей,
Иіліп оңға бір.
Сағатың тіліндей,
Иіліп солға бір.
Оң аяқ, сол аяқ,
Жаттығу оңай-ақ.
Диолог
“Таза су мен Тат судың кездесуі”Мақсаты екі суреттегі кейіпкерлердің көңіл күйлерінің неліктен әр түрлі екендігіне ойландыру, таза су проблемасын шешуге талпындыру.
Концептуалдық кестемен жұмыс
Өлі табиғат Қант Нулы жер Есіл Бұлақ
Астана
Су
Сулы жер
Су анасы
Суда
ериді
Шығармашылық тапсырма
Судың қандай пайдасы бар?
Суды қалай үнемдеу,қорғау керек?
Су болмаса не болады?
Сенің тұрған жерінде суды қорғау үшін қандай шара жүзеге асырылады?
Сабақты қорытыу.
Үйге тапсырма
Өлеңді мәнерлеп оқы. Су туралы мақал – мәтел, жұмбақтар жинастыру .
Бағалау.
Бағалау парағы арқылы оқушылар өзін-өз бағалайды.
Объяснение: