Помогите
Чому греки, які змогли в V ст. до н. е. відбити натиск могутньої Персії, в IV ст. до н. е. скорилися цареві маленької країни – Македонії?
Ответы
Объяснение:
У IV ст. до н.е., після Пелопоннеської війни, у Греції настала доба занепаду та розбрату. Безперервні війни послаблювали грецькі поліси. їхнє господарство зазнавало великих збитків: були знищені сади та виноградники, витоптані поля, зруйновані міста та села, тисячі еллінів загинули або стали рабами. Громадяни часто не могли, та й не хотіли воювати. Тому багато громад використовували для охорони й війни платних найманців. Система цінностей полісів зникала разом із їхньою єдністю.
Занепад традиційних лідерів — Афін і Спарти — збігся в часі з посиленням Македонії. Ця країна розташована на півночі Балкан, де багато урвистих гір, порослих віковими лісами. Голі й похмурі скелі мають неприступний вигляд, узимку річки покриваються кригою. Сувора природа привчила македонян до витривалості. Основними заняттями населення були землеробство і скотарство. Державою керував цар.
Македоняни вважали себе родичами греків, говорили мовою, схожою на грецьку, і навіть твердили, що ведуть своє походження від грецьких богів і героїв.
У IV ст. до н.е. царем Македонії став Філіпп ІІ (правив 359-336 pp. до н.е.), який заклав основи могутності своєї держави. Він провів у Македонії низку важливих реформ, збільшив військо й удосконалив його, побудував флот.
Для проведення реформ потрібні були кошти. З цією метою Філіпп II захопив золоті рудники у Фракії і почав чеканити золоті монети. Збагачення Македонії дало змогу закупити військову техніку: катапульти, тарани, балісти тощо.
Філіпп II підкорив собі сусідні країни. Він запропонував грекам визнати його владу й укласти мир, щоб разом виступити проти Перського царства.
Як греки поставилися до пропозиції македонського царя? Деякі вважали, що Філіпп II наведелад у Греції й установить довгоочікуваний мир. Аристократи сподівалися, що цар зміцнить їхнє становище й заспокоїть чернь. Бідноту вабили родючі землі Персії, а торговців — незличенні багатства східної імперії. «Помстімося персам за колишні образи!»,— закликали вони. Тому частина грецьких міст одразу визнала владу Філіппа II. Але не всі греки були згодні з цим. Деякі вважали, що македонський цар знищить демократичні порядки, і закликали відстояти незалежність країни. В Афінах боротьбу проти Філіппа II очолив відомий оратор Демосфен, якого назвали Непідкупним. Йому вдалося об’єднати кілька грецьких міст для опору македонцям.