виписати види опадів та дати їх характеристики. Дуже потрібно!!!
Ответы
Відповідь:
З висотою температура в тропосфері знижується. Повітря, насичене водяною парою, не може його утримувати. Пара конденсується, тобто перетворюється на крапельки води, які зависають у повітрі на великій висоті. Саме вони й утворюють хмари. Якщо температура там нижча за 0 °С, то крапельки перетворюються на дрібні кристали льоду.
Хмари — це скупчення завислих в атмосфері дрібних крапель води або кристалів льоду.
Розрізняють кілька десятків видів хмар. їх систематизовано в єдиному Міжнародному атласі хмар. Перший такий атлас створений у 1896 р. Найпоширеніші види хмар: перисті, купчасті, шаруваті.
Перисті хмари утворюються на висоті понад 6 000 м. Вони напівпрозорі й складаються з кристаликів льоду, за формою нагадуючи пір'я, звідки і назва. Поява їх на небі є ознакою зміни погоди.
Купчасті хмари утворюються на висоті 2000 — 3000 м. Вони нагадують клапті вати, розкидані по небу. Поява їх у великій кількості свідчить про можливі зливи чи грози, град.
Шаруваті зазвичай вкривають небо суцільною пеленою. Найчастіше вони виникають восени, спричиняючи похмуру погоду, обложні дощі.
Ступінь покриття небозводу хмарами називають хмарністю. Хмарність визначають на око в балах — від 0 (безхмарне небо) до 10 (суцільна хмарність). Середня хмарність становить 5,5 бала. Над материками вона менша, над океанами — більша.
Хмарність впливає на інші показники погоди, передусім на температуру. Хмари поглинають і відбивають велику кількість сонячних променів, а також затримують тепло, що йде від Землі. Відтак в ясну ніч прохолодніше, ніж у хмарну, а хмарного дня прохолодніше, ніж ясного.
Хмарність залежить також від вітру й температури повітря, що визначає відносну вологість.
Атмосферні опади
Без сумніву, спекотного літнього дня приємно потрапити під теплий дощ, а взимку по снігу залюбки покататися на лижах чи санках. Рано-вранці — помилуватися росою на траві чи памороззю на деревах. Водночас град чи туман сприймаються без радості. Усе це — атмосферні опади.
Атмосферні опади — це вода, що випадає з хмар або безпосередньо з повітря в рідкому чи твердому стані.
До рідких опадів належать дощ, роса, туман, до твердих — сніг, град,іній.
Кількість опадів вимірюють товщиною шару води в міліметрах (мм). Для цього використовують прилад — опадомір. Він складається з дощомірного відра і дощомірної склянки з поділками. Тверді опади перед вимірюванням розморожують. Товщину снігу вимірюють снігомірною рейкою.
Дощ, сніг, град випадають безпосередньо з хмар. Найдрібніші крапельки води, що містяться у хмарах, за певних умов зливаються, поступово збільшуючись. Хмара темнішає, крапельки води не можуть більше утримуватися в повітрі й падають на землю. Іде дощ. Якщо хмари складаються з кристаликів льоду, то утворюються сніжинки і йде сніг. Під час дощу відносна вологість повітря перевищує 90%.
За характером випадання опади бувають обложні (тривалий дощ або снігопад), зливові (короткочасний дощ) і мряка (дрібні крапельки води або крижані голочки).
Град — це крупинки снігу, покриті кірочкою льоду. Чому він буває тільки влітку? Виявляється, град випадає з купчастих хмар, які з теплим повітрям піднялися на висоту 10 км. Він утворюється у хмарах під час висхідних потоків повітря теплої пори року. Крапельки води за цих умов, потрапляючи на велику висоту, замерзають, і на них шарами нарощуються водяні кристали. Падаючи, вони додатково насичуються переохолодженою вологою і збільшуються в розмірах. Величина градинок буває від міліметра до розмірів курячого яйця. Град завдає великої шкоди: знищує посіви, ламає гілки фруктових дерев, пошкоджує дахи будинків, іноді навіть гинуть дрібні тварини.
Опади, що виділяються безпосередньо з повітря, — це туман, роса, іній. Туман виникає біля поверхні охолодженої землі, тобто за умов зниження температури повітря. У холодному повітрі водяна пара конденсується в дрібні завислі крапельки води. Ось чому Роса спостерігається літньої ночі в ясну погоду, коли повітря стикається з охолодженою земною поверхнею й залишає на ній вологу. Якщо поверхня і предмети на ній охолоджуються до температури, нижчої за 0 °С, то утворюється іній . Він буває восени або ранньої весни.
Закономірності розподілу опадів
Подивись уважно на кліматичну карту світу. В областях високого тиску холодне повітря опускається, стискується й нагрівається, проте не утворює ні опадів, ні хмар. Над екватором навпаки. Тепле, насичене водяною парою повітря піднімається й швидко охолоджується. Водяна пара конденсується, перетворюється в хмари. Тут опади випадають упродовж року.
Розподіл опадів на земній кулі залежить від ряду чинників.
По-перше, від географічної широти. Менший кут падіння сонячних променів спричиняє нижчу температуру і меншу кількість опадів.
По-друге, від напрямку постійних і сезонних вітрів. З океанів морське повітря приносить вологу, тому на узбережжях опадів завжди більше, ніж у внутрішніх районах. Так, завдяки мусонам з Тихого океану на узбережжі Азії випадає понад 1 000 мм опадів. Водночас у центральних районах буває до 50 мм опадів на рік.